Ankara’da ekmeğe yüzde 16 zam geldi!

Ankara'da ekmek kaç lira oldu? Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, fırıncıların daha çok zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına ortalama yüzde 16 zam yapıldığını söyleyerek, “Zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi” şeklinde konuştu.
Takip et
Ankara’da ekmeğe yüzde 16 zam geldi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, fırıncı esnafının zor vaziyette olduğunu belirtti. Ocak ayında ekmek fiyatlarına zam yapmak için toplandıklarını, zamlı fiyat tarifesinin 24 Şubat’ta alındığını dile getiren Alnıaçık, söz konusu fiyat artışının bugün itibarıyla uygulanmaya başlandığını bildirdi.

Alnıaçık, yapılan toplantılarda yüzde 30 zam talep ettiklerini söyleyerek şu şekilde konuştu:

“Son 3 ay içinde yüzde 45 civarında una, yüzde 90 civarında da mayaya zam geldi. İşçiliğe de ortalama yüzde 20 zam oldu. Bu koşullar altında fırıncılarımız para kazanmayı bırakın, zarar ediyordu. Fırıncılarımızın daha çok zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına ortalama yüzde 16 zam yapıldı. Bu zamla bile fırıncılarımız kar edecek seviyede değil fakat bir nefes alabilecekler. Yapılan zamla Ankara’da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi. Öbür tüm ekmek çeşitlerine de aynı oranda zam geldi.”

Un ve maya fiyatları artmadığı sürece bir süre bu fiyatlarla ekmek satışı yapılacağını söyleyen Alnıaçık, salgından dolayı bu oranda zam yaptıklarını ve fırıncılar için asıl yapılması gereken zam oranının yüzde 30 olduğunu ifade etti.

Ekmek çeşitlerine göre Ankara Fırıncılar Odasının tespit ettiği yeni fiyat tarifesi şu şekilde:

Ankara’da ekmeğe yüzde 16 zam geldi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.