adplus-dvertising

Ankara’da dolandırıcılık operasyonu! Kamu binalarını kullandılar

Ankara'da polis tarafından 2 yıldır yapılan teknik ve fiziki takibat ardından operasyon için düğmeye basıldı. 106 kişinin gözaltına alındığı olayda bazı kamu binalarının kullanıldığı, çete üyelerinin içerisinde avukat ve kamu görevlilerinin de bulunduğu öğrenildi.
Takip et
Ankara’da dolandırıcılık operasyonu! Kamu binalarını kullandılar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri kamu arazilerinin satışını yapma vaadiyle özellikli dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik Ankara merkezli 14 ilde eş zamanlı “Arsa Avcısı” operasyonunu düzenledi.

DEVLET BÜYÜKLERİNE YAKINMIŞ GİBİ YAPTILAR

Ekiplerin yaptığı çalışmada, örgüt mensuplarının müştekilere, devlet büyükleri ile yakın oldukları izlenimi vererek mağdurları ikna etmede avukatlık ofisi yahut firma ofislerini kullandıklarını belirlenirken yapılan operasyonda suç örgütüyle ilişkili olduğu tespit edilen 106 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

ÇETEDEKİ KAMU GÖREVLİLERİ SAYESİNDE KANDIRDILAR

Ekiplerin yaptığı 2 senelik teknik ve fiziki takip neticesinde; kamu görevlisi olan örgüt mensupları tarafından kamu binasında oda ayarlandığı, burada Daire Başkanı olarak tanıtılan örgüt mensubu ile mağdurlar arasında sahte sözleşme imzalandığı, kamu idarelerinin isim kısaltmalarını kullanarak firma açtıkları, mağdurlar parayı firma hesaplarına yatırırken kamu kurumunun hesabına yatırdığını düşündüğü, SMS paketi satın alarak Tapu Müdürlüğü başlığı ile işlemlerin başlatıldığı yönünde SMS gönderdikleri, Tapu Müdürlüğünde irtibatlı oldukları kamu görevlilerini kullanarak, memurların işlem yaptığı alana örgüt mensupları geçerek memur gibi işlem yapıp mağdurlara sahte tapu teslim ettikleri, mağdurlarla dışarıda buluşma sağlayacakları sırada buluşma yerinin güvenli olup olmadığının kontrolünü yapmak için keşif yaptıkları öğrenildi.

160 MAĞDURDAN 300 MİLYON TL ALDILAR

Ekiplerin yaptığı incelemeler neticesinde, 160 mağdurdan bu taktiklerle 300 milyon TL paranın dolandırılarak suç örgütüne geçtiği, örgütün faaliyetine 2016 senesinden itibaren başladığı, bu tarihten önce hiçbir mal varlığı bulunmayan örgüt yönetici ve mensuplarının zenginleşerek lüks araçlar satın aldıkları ve rezidans dairelere taşındıkları, Yapılan teknik takip neticesinde mağdurları aldatarak yüklü miktarda paralarını aldıktan sonra örgüt içerisinde mağdurun gıyabında alay ettikleri belirlendi.

ARSA DEĞERLENDİRDİ NUMARASI İLE 2. DEFA DOLANDIRMIŞLAR

Edinilen bilgilere göre örgüt mensuplarının bazı mağdurları 1 kere dolandırdıktan sonra mağdurların farkına varmaması vaziyetinde, arsanın değerlendiğini belirterek 2. defa dolandırdıkları, yer teslim tutanağı yapıyor izlenimi vererek, örgüt mensuplarına ait araçlara kamu taşıtı olduğu izlenimi veren araç kartı koyarak araziyi mağdurlara göstermeye bu araç ile gittikleri tespit edildi.

8 ARAÇ, 40 TAŞINMAZ VE 30 MİLYON TL’YE EL KONULDU

Öte Yandan yapılan operasyonda, MASAK ile düzenlenen ortak çalışma ardından suçtan elde edilen gelirler kapsamında örgüt yönetici ve mensuplarına ait 8 tane araç, 40 tane taşınmaza (iş yeri, konut, arsa) ve 30 milyon TL paraya el konuldu. Öte yandan gözaltına alınan zanlılar, ifadeleri alınmak üzere Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.