Ankara’da bıçaklanan doktor istifa etti!

Ankara’da hastası tarafından bıçaklanan asistan doktor Ertan İskender, saldırının psikolojik etkilerden dolayı çalışmakta ve hastaların tedavilerini yapmakta zorlandığını söyleyerek görevinden istifa etti. İskender, olaydan sonra istifa kararını düşündüğünü; fakat ailesinin istifa etmesini istemediğini söyleyerek, “Bu psikolojiyle hastalara faydalı olamayacağımı düşünerek bu şekilde bir karar aldım.” şeklinde konuştu.
Takip et
Ankara’da bıçaklanan doktor istifa etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinik Bölümü’nde görevli asistan doktor Ertan İskender, 27 Mayıs 2021’de hastanede hastası Bayram Nargüler’in bıçaklı saldırısına uğradı. İskender, sırtının sağ kısmı ve sağ elinden yaralandı. Ameliyat edilen İskender, ortalama bir hafta süren tedavisinin sonrasında taburcu edildi.

SALDIRGAN TUTUKLANDI

Olayın sonrasında gözaltına alınan Bayram Nargüler, savcılık ifadesinin sonrasında çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame ile Bayram Nargüler hakkında ‘Kişinin yerine getirdiği kamu görevi sebebiyle kasten öldürmeye teşebbüs’ ve ‘Hakaret’ suçlarından 13 seneden 22 seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ertan İskender’in saldırıya uğradığı anlara ilişkin güvenlik kamerası görüntüsü de kanıt olarak dosyada yer aldı. Görüntülerde Nargüler’in, odada tartıştıktan sonra dışarı çıkan doktorun peşinden gittiği, yanındaki güvenlik görevlilerinin arasından koşarak bıçakladığı yer aldı.

İSTİFA ETTİ

Saldırı ardından psikolojik destek alan Ertan İskender, istifa kararı aldı. İskender, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne sunduğu istifa dilekçesinde, “Temmuz 2018’den beri hastaneniz Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği’nde asistan hekim olarak görev yapmaktayım. Mayıs 2021 tarihinde uğradığım bıçaklı saldırı sonrası hastanenin güvenlik ve çalışma koşullarında iyileştirme sağlanamadığından ve olayın devam eden psikolojik etkilerinden dolayı hastanede çalışmakta, hastalarımın tedavilerini uygulamakta zorlanıyorum. Bu nedenlerden ötürü memuriyet görevimden çekilmek istiyorum. Usulüne uygun istifa etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“HASTALARA FAYDALI OLAMAYACAĞIMI DÜŞÜNDÜM”

Ertan İskender, istifa kararı ile alakalı’ya konuştu. İskender, olaydan sonra istifa kararını düşündüğünü; fakat ailesinin istifa etmesini istemediğini söyleyerek, “Acele etmeden bu kararı almak istedim. Özel faktörler de var. Bir de genel olarak hekimlerin Türkiye’deki son vaziyetine bakacak olursak sağlıkta şiddet olayları; sağlık sisteminin bana uygun olmadığını düşünüyorum. Bu psikolojiyle hastalara faydalı olamayacağımı düşünerek bu şekilde bir karar aldım. Umarım, bundan sonraki yaşamımda daha güzel şeyler göreceğiz. Belki sınava tekrar hazırlanıp, başka bir branşta devam etmeyi düşünebilirim. Daha az hasta teması olan bir bölümü tercih edebilirim yahut özel sektörde yer alabilirim” şeklinde konuştu.

“KIRGINLIĞIM VAR”

Ertan İskender, önceliğinin eski mental vaziyetine dönmek olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımdan ve hocalarımdan destek mesajları aldım. Hayalini kuramayacağınız ya da geleceğinizi göremediğiniz meslekte devam etmeniz çok da mantık işi değil. Ben şu an öyle görüyorum. Gelecekte yapabileceğim bir iş olarak göremediğim için bu şekilde bir karar aldım ama bir kırgınlığım var. Özellikle sağlık sistemiyle ve güvenlik tedbirleriyle alakalı bir kırgınlığım var” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.