adplus-dvertising

Ankara Barosu, alkol yasağının iptali için Danıştay’a dava açtı

Tam kapanma döneminde alkol satışının yasaklanmasıyla alakalı münakaşalar sürüyor. Ankara Barosu, 17 günlük süreçte alkol satışının yasaklanmasının yasal dayanağı bulunmadığını söyleyerek, uygulamanın iptali için Danıştay’a dava açtı.
Takip et
Ankara Barosu, alkol yasağının iptali için Danıştay’a dava açtı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Barosu, 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘Tam kapanma’ döneminde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına karşın fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ilişkin uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

“HUKUKA AYKIRI FİİLİ UYGULAMA”

Ankara Barosu’nun müracaatında, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, yasal dayanağı bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve kamu yararından yoksun ve hukuka aykırı fiili uygulama yaşama geçirilerek icrailik kazanmıştır” ifadelerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde alkollü içki satışının yasaklanması, temel hakları sınırlandırma yetkisinin kötüye kullanımıdır” dendi.

ESNAF SATIŞ YAPMAKTA ISRARCI

Alkol yasağına esnaf da tepkili. Genelge de bir yasak olmadığını söyleyen esnaf, satış yapacaklarını söylüyor. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla alakalı net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini belirtti.

“YASAK YOK Kİ CEZASI OLSUN”

Palandöken, “Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz.Yasakla alakalı bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, bütün teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi kanun maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.