adplus-dvertising

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, 750 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara'da bulunan anıt mezarı Anıtkabir'in yapım süreci bir hayli ilgi çekici. Peki Anıtkabir'in mimarı kim? Anıtkabir kim tarafından yapıldı? Anıtkabir hakkında ilginç bilgiler haberimizde...
Takip et
Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Anıtkabir’e Anadolu Meydanı tarafından girildiğinde ziyaretçileri kadın ve erkek heykel grupları karşılıyor. İstiklal Kulesi’nin önündeki ulusal giysiler giymiş üç kadın heykeli ile Hürriyet Kulesi önündeki üç erkek heykeli ayrı manalar taşıyor.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Anıtkabir’de simetrik olarak yerleştirilen on kule, yapı bakımından aynı nitelikleri barındırıyor. Üstü piramit biçiminde çatılarla örtülü kulelerde Türk çadırlarında görülen tunç mızrak ucu bulunuyor. Tavanlarında Türk kilim desenlerinden alınan geometrik süslemeler, iç duvarlarında kulenin ismiyle alakalı bir kompozisyon ve Atatürk’ün sözleri bulunuyor.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Anıtkabir’in planı ve yapıldığı yer tamamen Türk tarihinde önemli yeri olan kurgan mantığına göre belirlenmiştir. Anıtkabir’in bulunduğu yer olan Rasattepe eski bir Frig yerleşkesidir. Anıttepe’nin yükseltisi 907 metredir.

Atatürk’ün kabrinin bulunduğu yer ise 905 metredir. Yani Atatürk’ün ölüm saati olan 9:05 ile 905 metre arasında bir bağ kurabiliriz.

TBMM Genel kurul binasının Mozoleye uzaklığı 1920 metredir. 1920 aynı zamanda TBMM’nin kuruluş tarihidir. Mozolenin konumu mükemmel seçilmiştir. Anıtkabir inşaatının temel atma töreni 1944 yılında yapılmıştır. Bu nedenle mozolenin büyük sütunlarının yüksekliği 19,44 metre olarak belirlenmiştir. Atatürk’ün boyu 1.73 metredir. Bu sayıyı 19,44 ile çarptığımızda bize 33 metre yükseklikte olan bayrak direğinin yüksekliğini vermektedir. Tören alanında mozoleye 42 basamaklı merdivenden çıkılmaktadır. Atatürk 42 yaşında Cumhuriyeti ilan etmiştir…

Atatürk’ün mezar odası sekizgendir ve ölümsüzlüğü simgeler. Mezar odasında 83 adet vazo bulunur ve içinde toprak vardır,bu topraklar 81 ilden Azerbaycandan ve KKTC den getirilmiştir.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

ANITKABİR’İN ETRAFINDAKİ SOKAK VE CADDE İSİMLERİ

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

ASLANLI YOLUN İLGİNÇ ÖZELLİĞİ

Ziyaretçiler Atatürk’ün mozolesine çıkmadan önce 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol’dan geçiyor. Yol, aralarında 5’er santimetre boşluk bulunan asimetrik döşenmiş taşlardan oluşuyor. Yolun asimetrik taşlarla döşenmesinin maksadı ziyaretçilerin yere bakarak yürümesini ve Atatürk’ün mozolesine başları önde eğik, saygıyla çıkmalarını temin etmek olarak söyleniyor.

Yolun iki tarafına dikilen Virginia ardıçları ise kentin görüntüsünü kapatıp gelenleri ziyarete hazırlıyor. Yoldaki 24 aslan, 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor. Türk tarihinde güç ve temsili simgeleyen aslanların oturur vaziyette tasvir edilmesi ise Türk milletinin barışa verdiği önemi gösteriyor.

Aslanlı Yol’a yüksekliği 4 metre olan 26 basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. 26 sayısı sembolik olarak 26 Ağustos’taki Büyük Taarruz’a ithaf edilmiştir. 26 basamaklı merdiven 14 ve 12 basamak şeklinde bir sahanlıkla iki bölüme ayrılmıştır. Merdivenlerden sonraki 5 basamak ise 26 Ağustostan 5 gün sonra Yunan ordusunun bozguna uğradığını simgeler. Bir de merdiven yüksekliği 4 metre ile 26 basamak sayısını çarptığımızda 104 sayısı karşımıza çıkmaktadır. 104 sayısı Maya takviminde sık geçen bir sayı olup bir asrı ifade etmektedir.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Aslanlı Yol’da aslanlar arasındaki mesafe 28.60 metredir. Bu bölümün alanı ise 366 metrekaredir. Bu sayı da güneş takviminde yaşadığımız dört yılda meydana gelen bir artık yıl olan sayıdır. Aslanlı Yol’da 12 sağda, 12 de solda olmak üzere toplam 24 aslan heykeli vardır. Bu 24 heykel 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir.

Aslanlı Yol bitiminde Tören Meydanı’na ulaşılmaktadır. Tören meydanı, TBMM ve Ankara Kalesi’nin kesiştiği aks üzerindedir.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

BAYRAK DİREĞİ DEĞİŞİMİ

Ziyaretçileri Aslanlı Yol’un sonunda 15 bin kişi kapasiteli tören meydanı karşılıyor. Zeminde 373 halı ve kilim motif süsü bulunuyor. Anıtkabir’in Çankaya girişinde ise 33 metre 53 santim uzunluğunda bayrak direği bulunuyor. Direk 1946’da ABD’de meydana gelen Türk vatandaşı Nazmi Cemal tarafından hediye edildi.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı kayıtlarında ABD’den Anıtkabir için bayrak direği gönderen Nazmi Cemal’in mektupları da yer alıyor. Nazmi Cemal mektuplarında şu şekilde diyor: “Atatürk’e karşı pek derin bir sevgi ve saygıyla bağlı bulunduğumdan yapılmasına başlanılan Atamızın mübarek kabrine rekz edilmesi için üstat ve mahir mühendislerim tarafından imalathanemde hususi bir surette yaptırdığım sancak direğini hiçbir amaç beklemeksizin sırf bir hizmet iştiyakı ile bir hediye olmak üzere tüm masarifatı ve sigortası tarafımdan verilmek koşuluyla anavatana göndermek azmindeyim. Tüm teferruatıyla bu sancak direğinin emsali Avrupa’nın bilaistisna hiçbir tarafında mevcut değildir. Büyük Atamızın şerefine dünyadaki ulu şöhretine layık bir tarzda ve tensip ettiğiniz vech üzere imal edilmektedir. Hediyemin kabulünden dolayı hissettiğim sevincimi tariften acizim.”

ODTÜ tarafından hazırlanan raporda, aradan geçen senelerin sonrasında meteorolojik sebeplerle direğin yıprandığı söylendi. Bunun üstüne direk orijinaline göre hazırlanan yenisiyle 2013 senesinde gerçekleştirilen törenle değiştirildi.

42 BASAMAKLI MERDİVENDEN ÇIKILIYOR

Atatürk’ün mozolesine ise 42 basamaklı merdivenlerden çıkarak ulaşılıyor. Merdivenlerin ortasında Hitabet Kürsüsü bulunurken mozolenin girişinde Şeref Holü yer alıyor. Holün zemini Adana ve Hatay’dan, duvarlar ise Afyon ve Bilecik’ten getirilen mermerlerle kaplı. 27 kirişten oluşan tavanda ise halı ve kilim desenlerinden oluşan altın yaldızlı mozaik süsler dikkati çekiyor. Holün sonunda Atatürk’ün sembolik lahdi bulunuyor. Buradaki lahit taşı 40 ton ağırlığında Osmaniye’den getirilen tek parça mermerden oluşuyor.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Anıtkabir’de Misak-ı Milli Kulesi’nden girilen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunuyor.

Dört ana bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Atatürk’ün kullandığı ve yabancı devlet adamlarınca hediye edilen eşyalar, ikinci bölümünde Çanakkale, Sakarya muharebeleri ile Büyük Taarruz’un anlatıldığı panoramalar ve galeriler yer alıyor. Müzenin son bölümünde ise Atatürk’ün kitaplarından 3 bin 123’ü sergileniyor.
Galeri alanında Atatürk’ün mezar odası da bulunuyor. Lahit taşının tam altına denk gelen bu odada Büyük Önder Atatürk’ün mezarı yer alıyor. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında sekizgen planlı olarak yapılan mezar odasına yalnızca özel izinle girilebiliyor. Odanın görüntüsü ziyaret saatlerinde kameralarla kapının önündeki televizyonda gösteriliyor.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

25 NUMARALI PROJE

Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefatının sonrasında dönemin hükümetince bir anıt mezarın yapılması kararlaştırıldı. Bununla alakalı en büyük soru işareti ise anıtın yeri oldu. Anıt mezar için Başbakanlık bünyesinde yer tespit komisyonu kuruldu. Komisyon yerli ve yabancı mimarlara Anıtkabir’in nerede yapılması gerektiğine yönelik sorular sordu, araştırmalarda bulundu. Çalışmalar esnasında Anıtkabir için Ankara Kalesi, Gençlik Parkı, Çankaya, Gazi Orman Çiftliği’nin adları ön plana çıktı. Daha sonra yapılan çalışmaların neticesinde şuandaki isimi Anıttepe olan, Rasattepe’ye yapılması fikri kabul edildi.

Yer tespitiyle alakalı problemin çözümünün sonrasında uygulanacak proje ile alakalı uluslararası yarışma düzenlendi. İlk önce yalnızca yabancı mimarların katılması planlanan yarışma daha sonra gelen tepkilerin sonrasında yerli mimarlara da açıldı. Açılan serbest yarışmaya 49 proje sunuldu. Bakanlar Kurulu, Profesör Emin Onat ile Doçent Orhan Arda’nın 25 numaralı projesinin tadilattan geçirilerek uygulanmasına karar verdi. Hükümetin kararı yayımlanan tebliğle açıklandı. Yapılan düzenlemeler sonunda 9 Ekim 1944’te gerçekleştirilen törenle Türkiye’nin sembol mekanlarından Anıtkabir’in temeli atıldı. Çeşitli sebeplerle uzayan yapım süreci ve projedeki değişikliklerin sonrasında 1 Eylül 1953’te Anıtkabir’in inşası tamamlandı.

ETNOGRAYA MÜZESİ’NDEKİ GEÇİCİ KABİR

Öte yandan 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda yaşama gözlerini yuman Atatürk’ün naaşı, 16 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu.

19 Kasım günü cenaze büyük bir kalabalık tarafından Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e oradan da aynı günün akşamı bütün yurt gezilerinde kullandığı tren ile Ankara’ya uğurlandı.
20 Kasım’da Ankara’da devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde katafalka konuldu. 21 Kasım 1938 günü çok büyük bir cenaze töreni ile Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konulan Atatürk’ün naaşı, ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e taşındığı 10 Kasım 1953 tarihine kadar burada kaldı.

ANITKABİR’İ KİM NE ZAMAN YAPTI?

1 Mart 1941 tarihinde Anıtkabir’in yerinin seçilmesi için görevlendirilen komisyon, uluslararası bir yarışma açmış ve bu yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslavakya’dan toplam 47 proje katılmıştı. Konuyu daha başarılı bir şekilde ifade etmesi ve projenin araziye uygunluğu nedeniyle Prof.Dr.Emin Onat ve Doç.Dr.Ahmet Orhan Arda’nın projelerinin uygulanmasına karar verildi. Böylece Anıtkabir, bir çok seçenek olmasına rağmen Türk mimarlar tarafından yapıldı. Yapımına 9 Ekim 1944’te başlanan Anıtkabir, 1 Eylül 1953’te tamamlandı.

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

YARIŞMAYA KATIŞAN PROJELER

Mimar Emin Onat ve Orha Arda’nın Birincilik Aldığı Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Yohannas Krüger’in Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Mimar Arnoldo Foschini’nin Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Y. Mimar H. Kemali Söylemezoğlu , Kemal Ahmet Aru ve Recal Akçay’ın Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Y. Mimar A. Handan ve Feridun Akkozan’ın Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Mimar Giovanni Muzio’nun Kabir Projesisi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Mimar Guiseppe Vaccaro ve Gino Franzin’in Kabir Projesi

Anıtkabir hakkında şaşırtan gerçekler! Hiçbir özellik tesadüf değil!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.