Anıtkabir Hakkında Bilinmeyenler Ve Atatürk’ün Kişisel Eşyaları

Atatürk Anıtkabir'e ne zaman sevk edildi, Anıtkabir'de bulunan Ata'nın nüfus cüzdanı, kıyafetleri ve kişisel eşyaları ve 24 aslanın anlamı haberimizde...

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından naaşının nerede defnedileceği konusunda hayli tartışmalar yaşandı. Yer olarak Atatürk’ün daha önce “anıt yer”diye nitelendiriği eski ismi Rasattepe olan Anıttepe seçildi. Anıtkabir için 1941 yılında bir yarışma açıldı. İkinci Dünya Savaşı’nın kasırgalı günlerine rağmen Türkiye,Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya gibi ülkelerden toplam 49 ülkeden proje geldi. Bunların arasından en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi kabul edildi.


ATATÜRK VASİYETİNDE YER İSMİ VERMEMİŞTİ

Atatürk’ün vasiyetinde toprağa verileceği yer ile ilgi bir talebi olmamıştı. Ancak sağlığında Ankara gezisinde Rasattepe’yi işaret edip, “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri”sözleri, yanındakilerine daha sonra yapılacak Anıtkabir için ilham vermişti.

O YOLDAKİ 24 ARSLAN NEYİ İFADE EDİYOR?

Anıtkabir, bilinen sluetinin yanı sıra bilmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır dediklerinle saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü…Aslanlı yoldaki 24 arslan heykel “24 oğuz boyunu”, aslanların çift olması “birlik ve bütünlüğü”, kedi  gibi yatar pozisyonda olmaları ise “barışseverliği” ifade ediyor. Aslanlı yolun taşları, Ata’nın huzuruna çıkanların “başının öne eğik” olması için 5 santimlik  çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

İLLERDEN GELEN TOPRAKLARLA KABRİ ÖRTÜLDÜ

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabr, 907 metre yüksekte yer alıyor. Ata’nın kabri  40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtn yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletnin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarsne göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında “vatan toprağında” yatıyor. Vefatından 15 yıl sonra Etnoğrafya Müzes’ndeki  geçici istrahatgahından Anıtkabr’e nakledilen Ata’nın naaşı, tahint işlemi çözülerek, Suriye’dek Caber Kalesi, Kore’dek Türk şehtliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçes, KKTC ve illerden getirlen toprakların harmanlandığı “vatan toprağına” İslam usullere göre kefenlenerek ve yüzü kıbleye bakacak şeklide defnedildi. Ata’nın kabrin yer aldığı mezar odasına, Genelkurmay Başkanı’nın izniyle girilebiliyor.

ATATÜRK’ÜN NAAŞI 10 KASIM 1953’TE ANITKABİR’E NAKLEDİLDİ

Atatürk’ün Türk bayrağına sarılı tabutu, Dolmabahçe Sarayı büyük tören salonunda bir katafalk üzerine yerleştirilerek 3 gün süreyle milletin ziyaretine bırakıldı.

Cenaze, daha sonra 20 Kasım 1938’de Ankara’ya getirildi ve 21 Kasım 1938’de büyük törenle Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Cenaze törenine bütün dünya devletleri özel temsilciler gönderdi. Törende, Çanakkale’de ve diğer muharebelerde Atatürk’e karşı savaşmış yabancı generaller de yer aldı.


Atatürk’ün naaşı, ölümünün 15’inci yılı olan 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’e nakledildi.

Atatürk’ün nüfus cüzdanı

Kullandığı mühürlerden

Kalem koleksiyonundan

Kılıç takımından birkaç tanesi

Kişisel tabancalarından

Çeşitli zamanlarda aldığı madalyalardan bazıları

Yazı takımı

Tesbih koleksiyonundan

Üniforma ve elbiselerinden bazıları

Cep saati

Kullandığı bastonlardan biri

Not tuttuğu defter

Kendisine hediye edilen sevimli köpeği Foks…

Denize açıldığı kayık… (Orjnal İstanbul Deniz Müzesi’nde bulunmaktadır)

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı