Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, 750 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Alanın 120 bin metrekaresini anıt bloğu yaratırken geri kalan kısmında Barış Parkı bulunuyor.
Takip et
Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Anıtkabir’e Anadolu Meydanı tarafından girildiğinde ziyaretçileri kadın ve erkek heykel grupları karşılıyor. İstiklal Kulesi’nin önündeki ulusal giysiler giymiş üç kadın heykeli ile Hürriyet Kulesi önündeki üç erkek heykeli ayrı manalar taşıyor.
Anıtkabir’de simetrik olarak yerleştirilen on kule, yapı bakımından aynı nitelikleri barındırıyor. Üstü piramit biçiminde çatılarla örtülü kulelerde Türk çadırlarında görülen tunç mızrak ucu bulunuyor. Tavanlarında Türk kilim desenlerinden alınan geometrik süslemeler, iç duvarlarında kulenin ismiyle alakalı bir kompozisyon ve Atatürk’ün sözleri bulunuyor.

ASLANLI YOLUN İLGİNÇ ÖZELLİĞİ

Ziyaretçiler Atatürk’ün mozolesine çıkmadan önce 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol’dan geçiyor. Yol, aralarında 5’er santimetre boşluk bulunan asimetrik döşenmiş taşlardan oluşuyor. Yolun asimetrik taşlarla döşenmesinin maksadı ziyaretçilerin yere bakarak yürümesini ve Atatürk’ün mozolesine başları önde eğik, saygıyla çıkmalarını temin etmek olarak söyleniyor.

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

Yolun iki tarafına dikilen Virginia ardıçları ise kentin görüntüsünü kapatıp gelenleri ziyarete hazırlıyor. Yoldaki 24 aslan, 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor. Türk tarihinde güç ve temsili simgeleyen aslanların oturur vaziyette tasvir edilmesi ise Türk milletinin barışa verdiği önemi gösteriyor.

BAYRAK DİREĞİ DEĞİŞİMİ

Ziyaretçileri Aslanlı Yol’un sonunda 15 bin kişi kapasiteli tören meydanı karşılıyor. Zeminde 373 halı ve kilim motif süsü bulunuyor. Anıtkabir’in Çankaya girişinde ise 33 metre 53 santim uzunluğunda bayrak direği bulunuyor. Direk 1946’da ABD’de meydana gelen Türk vatandaşı Nazmi Cemal tarafından hediye edildi.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı kayıtlarında ABD’den Anıtkabir için bayrak direği gönderen Nazmi Cemal’in mektupları da yer alıyor. Nazmi Cemal mektuplarında şu şekilde diyor: “Atatürk’e karşı pek derin bir sevgi ve saygıyla bağlı bulunduğumdan yapılmasına başlanılan Atamızın mübarek kabrine rekz edilmesi için üstat ve mahir mühendislerim tarafından imalathanemde hususi bir surette yaptırdığım sancak direğini hiçbir amaç beklemeksizin sırf bir hizmet iştiyakı ile bir hediye olmak üzere tüm masarifatı ve sigortası tarafımdan verilmek koşuluyla anavatana göndermek azmindeyim. Tüm teferruatıyla bu sancak direğinin emsali Avrupa’nın bilaistisna hiçbir tarafında mevcut değildir. Büyük Atamızın şerefine dünyadaki ulu şöhretine layık bir tarzda ve tensip ettiğiniz vech üzere imal edilmektedir. Hediyemin kabulünden dolayı hissettiğim sevincimi tariften acizim.”

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

ODTÜ tarafından hazırlanan raporda, aradan geçen senelerin sonrasında meteorolojik sebeplerle direğin yıprandığı söylendi. Bunun üstüne direk orijinaline göre hazırlanan yenisiyle 2013 senesinde gerçekleştirilen törenle değiştirildi.

42 BASAMAKLI MERDİVENDEN ÇIKILIYOR

Atatürk’ün mozolesine ise 42 basamaklı merdivenlerden çıkarak ulaşılıyor. Merdivenlerin ortasında Hitabet Kürsüsü bulunurken mozolenin girişinde Şeref Holü yer alıyor. Holün zemini Adana ve Hatay’dan, duvarlar ise Afyon ve Bilecik’ten getirilen mermerlerle kaplı. 27 kirişten oluşan tavanda ise halı ve kilim desenlerinden oluşan altın yaldızlı mozaik süsler dikkati çekiyor. Holün sonunda Atatürk’ün sembolik lahdi bulunuyor. Buradaki lahit taşı 40 ton ağırlığında Osmaniye’den getirilen tek parça mermerden oluşuyor.

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

ATATÜRK VE KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Anıtkabir’de Misak-ı Milli Kulesi’nden girilen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunuyor.

Dört ana bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Atatürk’ün kullandığı ve yabancı devlet adamlarınca hediye edilen eşyalar, ikinci bölümünde Çanakkale, Sakarya muharebeleri ile Büyük Taarruz’un anlatıldığı panoramalar ve galeriler yer alıyor. Müzenin son bölümünde ise Atatürk’ün kitaplarından 3 bin 123’ü sergileniyor.
Galeri alanında Atatürk’ün mezar odası da bulunuyor. Lahit taşının tam altına denk gelen bu odada Büyük Önder Atatürk’ün mezarı yer alıyor. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında sekizgen planlı olarak yapılan mezar odasına yalnızca özel izinle girilebiliyor. Odanın görüntüsü ziyaret saatlerinde kameralarla kapının önündeki televizyonda gösteriliyor.

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

25 NUMARALI PROJE

Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefatının sonrasında dönemin hükümetince bir anıt mezarın yapılması kararlaştırıldı. Bununla alakalı en büyük soru işareti ise anıtın yeri oldu. Anıt mezar için Başbakanlık bünyesinde yer tespit komisyonu kuruldu. Komisyon yerli ve yabancı mimarlara Anıtkabir’in nerede yapılması gerektiğine yönelik sorular sordu, araştırmalarda bulundu. Çalışmalar esnasında Anıtkabir için Ankara Kalesi, Gençlik Parkı, Çankaya, Gazi Orman Çiftliği’nin adları ön plana çıktı. Daha sonra yapılan çalışmaların neticesinde şuandaki isimi Anıttepe olan, Rasattepe’ye yapılması fikri kabul edildi.

Yer tespitiyle alakalı problemin çözümünün sonrasında uygulanacak proje ile alakalı uluslararası yarışma düzenlendi. İlk önce yalnızca yabancı mimarların katılması planlanan yarışma daha sonra gelen tepkilerin sonrasında yerli mimarlara da açıldı. Açılan serbest yarışmaya 49 proje sunuldu. Bakanlar Kurulu, Profesör Emin Onat ile Doçent Orhan Arda’nın 25 numaralı projesinin tadilattan geçirilerek uygulanmasına karar verdi. Hükümetin kararı yayımlanan tebliğle açıklandı. Yapılan düzenlemeler sonunda 9 Ekim 1944’te gerçekleştirilen törenle Türkiye’nin sembol mekanlarından Anıtkabir’in temeli atıldı. Çeşitli sebeplerle uzayan yapım süreci ve projedeki değişikliklerin sonrasında 1 Eylül 1953’te Anıtkabir’in inşası tamamlandı.

ETNOGRAYA MÜZESİ’NDEKİ GEÇİCİ KABİR

Öte yandan 10 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda yaşama gözlerini yuman Atatürk’ün naaşı, 16 Kasım’da Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu.

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

19 Kasım günü cenaze büyük bir kalabalık tarafından Yavuz Zırhlısı ile İzmit’e oradan da aynı günün akşamı bütün yurt gezilerinde kullandığı tren ile Ankara’ya uğurlandı.
20 Kasım’da Ankara’da devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde katafalka konuldu. 21 Kasım 1938 günü çok büyük bir cenaze töreni ile Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konulan Atatürk’ün naaşı, ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e taşındığı 10 Kasım 1953 tarihine kadar burada kaldı.

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

Anıtkabir Aslanlı Yol’un bilinmeyen özellikleri!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.