Android 12 çıktı, büyük tasarım değişiklikleri var!

Google, düzenlediği Google I/O 2021 etkinliğinde Android 12’yi kamuoyunun beğenisine sundu. Pixel serisi Android telefonları da bulunan dev firma, Android 12 ile beraber son dönemlerdeki en büyük tasarım değişikliğine imza attı.
Takip et
Android 12 çıktı, büyük tasarım değişiklikleri var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Android 12 için bekleyiş son buldu. Google, dün düzenlediği etkinlik ile beraber Android 12’yi resmen lanse etti. Android 12, görünüşe bakılırsa çok büyük tasarım değişiklikleri ile geliyor. Öte Yandan işletim sisteminin yeni sürümünde başka dikkat çekici nitelikler de bulunuyor.

ANDROID 12’NİN TASARIMI

Google, Android 12 ile beraber ‘Material You’ ismini verdiği bir tasarım diline geçiyor. Bu tasarım dilinde birçok öge çok daha sade bir görünüme sahip. Google, ekrandaki butonlarda, pencerelerde ve seçeneklerde ve animasyonlarda da çeşitli iyileştirmeler yapıyor. En önemlisi ise Android 12, duvar kağıdı renginize göre otomatik olarak uyum sağlıyor. Bütün bunların yanında tekrardan tasarlanmış widget seçenekleri de var.

Android 12 çıktı, büyük tasarım değişiklikleri var!

GOOGLE’DAN ÖNEMLİ GİZLİLİK ADIMI

Hatırlarsanız Apple, iOS 14 ile beraber gizlilik konusunda mühim bir adım atmış, mikrofonun yahut kameranın kullanıldığı vaziyetlerde ekranın sağ üst köşesinde bir nokta göstermeye başlamıştı. Google da Android 12’ye bu özelliğin bir benzerini ekliyor. Android 12’de de eğer bir uygulama mikrofona, kameraya yahut her ikisine birden erişiyorsa ekranın üst kısmında küçük bir simge göreceksiniz. Öte Yandan, yeni sürüm uygulamalarla ne kadar bilgi paylaşacağınız konusunda size daha çok kontrol sağlıyor.

Android 12 çıktı, büyük tasarım değişiklikleri var!

Google, Android’de dijital araba anahtarı dönemini de başlatıyor. Böylece yeni mobil işletim sistemine sahip bir akıllı telefon, aynı zamanda araba anahtarı görevi görecek ve otomobillerin kapısı açılıp kapanabilecek.

ANDROID 12 BETA ÇIKTI

Google Android 12’nin daha verimli olduğunu belirtiyor. Bu niteliklerin çoğu ise Pixel serisi cihazlarda ve öbür cihazlarda, yeni yayınlanan Android 12 Beta sürümü ile deneyimlenebiliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.