Andımız okullarda yeniden okutulsun diye TBMM kanun teklifi!

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Öğrenci Andı’nın okullarda okutulması için TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sunduklarını açıkladı.
Takip et
Andımız okullarda yeniden okutulsun diye TBMM kanun teklifi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Meclis’te, partisinden bir grup milletvekiliyle düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı’na verdikleri “İlköğretim Okullarında Öğrenci Andı Okunması Ile Ilgili Yasa Teklifi”nin gerekçesini paylaştı.

Anayasa’ya göre herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrım gözetilmeksizin yasa önünde eşit olduğuna dikkati çeken Nuhoğlu, Andımız’da geçen “Türk” sözcüğüyle “kafatasçılık, ayrımcılık ve bölücülüğün” kastedilmediğini belirtti.

Anayasa’da yer verilen hükümlere uymanın her Türk vatandaşı için, öncelikle devleti yönetenler için zorunluluk olduğunu söyleyen Nuhoğlu, Türklükten hiç kimsenin rahatsızlık duymaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bizim tek andımız İstiklal Marşı’mızdır. Bundan tavizimiz yok” dediğine işaret eden Nuhoğlu, şunları kaydetti:

“İstiklal Marşı’mız, bizim Türk milleti olarak milletimizi simgelemek için düzenlenmiş bir müzik parçasıdır. Bizim andımız değildir. Ümit ve cesaret veren, milletimizin hürriyet ve bağımsızlık mücadelesindeki ruhunu ve duygularını anlatması için bestelenmiş edebi bir metindir. Milletin bütünü tarafından okunur, okunduğu zaman ayakta saygıyla söylenir yahut dinlenir. Andımız, kişiliğin oluştuğu, kimlik tanıma sürecinde olan çocuklarımızın millet olma şuurunu kazanmasına vesile olan mühim ve hedef belirleyici özellikte bir metindir. Yalnızca ilköğretim okullarında okutulur. Milli birliği kuvvetlendirmek maksadıyla okutulan bu metin aynı zamanda toplumsal bağlılık ve aidiyet yeminidir. İstiklal Marşı’na taraftar olup Andımız’a karşı çıkmak ve ‘İstiklal Marşı bize yeter’ demek çelişkili bir vaziyettir. İstiklal Marşı, Andımız’ın alternatifi olamaz. İkisi beraber varlığını sürdürmelidir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.