adplus-dvertising

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

İzmir’in Bayraklı ilçesinde bir anaokulunda yaşları henüz 5 olan üç çocuğun öğle saatlerinde kaybolduğunun farkedilmesi paniğe sebep oldu. Çocuklar saatler sonra 3 kilometre uzakta bulunurken, anaokulu yönetimine tepki gösteren aileler müdür ve öğretmenlerinden şikayetçi oldu.
Takip et
Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Olay 21 Haziran günü saat 11.00 sıralarında, Fuat Edip Baksı Mahallesi’nde bulunan bir anaokulunda yaşandı. Edinilen bilgiye göre, anaokulunda eğitim gören ve 5 yaşında oldukları öğrenilen üç çocuk kayıplara karıştı. Çocukların kayıplara karışmasının sonrasında çevrede çocukları arayan öğretmen ve personellerin ise vaziyeti ailelere haber vermedikleri iddia edildi. Çocuklarının kayıp olduğunu öğrenen aileler ise büyük panik yaşayarak her yerde çocuklarını aramaya başladı. Kayıp çocuklar ise olaydan ortalama 3 saat sonra bitkin bir halde anaokulunun 3 kilometre uzağında, servis sürücüsü tarafından bulundu. Meydana Gelen olayın sonrasında kayıp çocukların aileleri, anaokulu müdürü Y.Ç. ve öğretmen G.B. hakkında polis merkezine giderek şikayetçi oldular.

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

Çocuklar güvenlik kamerasında

Çıktıkları anaokulundan kayıplara karışan çocuklar ise 3 kilometre mesafede bulundukları yerin yakınındaki bir iş yerinin güvenlik kamerası tarafından görüntülendi. Görüntülerde art arda yürüyen üç çocuğun kalabalık bir caddenin karşı kaldırımında görüldü.

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

“Siz telaş etmeyin diyerek haber vermedik”

Anaokulundan kaybolan çocuklardan birisi olan A.S.’nin annesi Deniz Can Sunkur, çocukların kaybolduklarını okul yönetiminin kendisine bildirmediğini, gerekçe olarak da telaş yapmamaları için haber verilmediğini belirtti. Sunkur, “Çocuklar sabah 11.30 gibi kaybolmuşlar fakat anaokulu bize bu vaziyetle alakalı haber vermedi. Biz de anaokulunun üst katında oturuyoruz ve anaokulu yetkilileri üst kata çıkarak evimize geliyorlar. Öbür çocuğuma bakana anneme, üst kata çıkan çocuk olup olmadığını soruyorlar. Annem de o esnada şüphelenerek beni aradı. Buraya çıkan çocuk olmadığını anaokulu yetkililerine söyleyince de telaşlanıp bu çevrede çocukları aramaya başlıyorlar. Annem ne olduğunu söylediğinde de bir çocuğun kaybolduğunu söylemişler. Kimin kayıp olduğunu sorduğunda ise isim vermemişler.

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

Annem kontrol etmek için alt katta bulunan anaokuluna gittiğinde ise kapıyı açmıyorlar ve kayıp olan çocuğun kim olduğunu bilmediklerini söylüyorlar. Bunun üstüne de ben oğlumun öğretmenini aradım fakat telefonlarıma yanıt vermedi ve devamlı meşgule attı. Daha sonra mesaj atarak çocuğumun görüntüsünü istedim fakat gene cevapsız kaldı. Ben de iş yerimden çıkarak okula geldim ama bana da sınıfın kapısını açmadılar. Bir süre sonra sınıfın kapısı açıldı ve okulda görevli olan bir personel, ‘Siz telaş etmeyin diyerek haber vermedik. Üç çocuk kayıp, içlerinden birisi de oğlunuz’ şeklinde konuştu. O an şok geçirdim ve polise haber verildiğini söylediler. Ben de o esnada vaziyeti eşime bildirdim” diyerek konuştu.

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

“Belki de bu vaziyet örtbas edilip kapatılacaktı”

Çocuğunun kayıp olduğunu şans eseri öğrendiğini belirten anne Deniz Can Sunkur, daha sonra vaziyetle alakalı polis merkezine giderek şikayetçi olduklarını aktardı. Sunkur, “Karşıdaki okulun kamera kayıtlarına baktığımızda çocukların gittiği yönü belirledik. Kayıp olan öbür çocukların aileleri ile de paylaştım vaziyeti ve onlar da çevrede araştırma yaparak esnafa sormuşlar ve o da çocukları gördüğünü söylemiş. Bu çocuklar tesadüfen bulunuyor. Saat 11.00 gibi kaybolan çocuklar 3 saat sonra saat 14.00 civarında bulunuyor ve bu vaziyet anaokulu tarafından bizlere bildirilmiyor. Ben bunu şans eseri öğrenmesem belki de bu vaziyet örtbas edilip kapatılacaktı. Burada çalışan başka bir öğretmenin servis sürücülüğü yapan eşi, Çay Mahallesi tarafında çocukları görmüş ve eşine telefon açarak çocukları bulduğunu söylemiş. Polislerle beraber biz oraya gittik. Biz çocuğumuzu aldık eve getirdik ve ben polis merkezine giderek şikayetimi ettim. Daha sonra okul tarafından da bir açıklama yapılmadı bize” açıklamasında bulundu.

“Biz çocuklarımızın cesetlerini elimize aldığımızda mı haber vereceklerdi”

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

Çocukların kayıp oldukları 3 saatlik zaman dilimi içerisinde başlarına kötü bir şey gelebilme olasılığı olduğunun altını çizen Sunkur, “Bu çocukların başına her şey gelebilirdi. Bu mahallelerde dik merdivenli çıkışlar var. 5 yaşındaki bu çocuklar oraları tırmanmışlar. Sıcaktan bunalıp üstlerini çıkartmışlar. Bu çocuklar kötü niyetli birisinin eline geçebilirdi, trafik kazasına kurban gidebilirlerdi. 4 saat boyunca sokakta kalmış bu çocuklar ve ortalama 3 kilometre uzaklıkta bulundular. Bize daha önceden haber verselerdi biz tüm mahalleyi ayaklandırıp o çocukları gene bulabilirdik. Bu kadar sorumsuzluk olamaz, bize anında haber vermeleri gerekiyordu. Biz çocuklarımızın cesetlerini elimize aldığımızda mı haber vereceklerdi?” şeklinde konuştu.

Anaokulunda ‘kayıp’ skandalı; 3 çocuk saatler sonra bulundu

“Üç çocuğun birden kayıplara karışması kabul edilir bir vaziyet değil”

Çocuğunu çok yorgun bir biçimde bulduğunu belirten anne Sunkur, üç çocuğun birden anaokulundan kaybolmasının normal bir şey olmadığının altını çizdi. Sunkur, “Anaokulunda bir güvenlik personeli yok. Her öğretmen kendi sınıfının kapısını kilitliyor fakat binanın ana kapısı devamlı açık. Çocuklar da ellerini kollarını sallayarak çıkmışlar. Okul yönetimi o esnada çocukları yemeğe çıkarıyorduk gibi bahaneler sıralıyorlar ama üç çocuğun birden buradan çıkıp kayıplara karışması kabul edilir bir vaziyet değil. Biz şikayetçi olduk. Bu vaziyetin sorumlusu öğretmen ya da müdür kimse, cezasını çekmesini istiyorum. Üstelik benim çocuğum konuşma sorunu olan bir çocuk. Kaybolduğunda annesinin babasının yerini söyleyemez. Bulunduklarında çocuklar yorulmuş, bitkin bir haldeydi. Bana yorulduğunu, merdivenleri çıktığını ve eve gitmek istediğini belirtti. Kamera görüntülerini incelemeyi sürdürüyoruz. Çok korktuk gerçekten” sözlerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.