adplus-dvertising

Anadolu’nun yenilenebilir bitkisel enerji kaynağı ‘Pelemir’

Türkiye’nin yenilenebilir enerji çalışmaları son hızla devam ederken, biyodizel imalatında kullanılabilen ve yalnızca Türkiye’de yetişen pelemir bitkisi çiftçiler arasında yaygınlaşmaya başladı.
Takip et
Anadolu’nun yenilenebilir bitkisel enerji kaynağı ‘Pelemir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya’da ilk kez gliserin ve biyodizel imalatında kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmaları tamamlanan pelemir bitkisinin, sözleşmeli deneme ekimleri Eskişehir’de yapılmıştı. Hasat öncesinde Seyitgazi ilçesinde yapılan tarla gününde pelemir, çiftçilere tanıtıldı. Doğada kendiliğinden yetişebilen yabani bir tür olan pelemirin, biyodizel üretilebilen türleri yalnızca Türkiye’de yetişiyor. Araçlarda, ısınmada ve havacılık sanayisinde kullanılabilen biyodizel, çevreci ve yerli bir enerji kaynağı olarak değerlendiriliyor. Pelemir bitkisinin de Türkiye’nin ileriye dönük biyodizel ihtiyacını karşılayabilecek alternatif bir enerji kaynağı olduğu belirtiliyor. Ekildikten sonra bakım ve gübre gibi ihtiyaçları olmama özelliği ile öne çıkan pelemir imalatı, çiftçiler arasında yaygınlaşıyor.

“Eksi 25 dereceye kadar dayanabilen bir ürün””

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Öğretim Mensubu Duran Katar, Seyitgazi’de düzenlenen tarla gününde çiftçilere pelemir bitkisi hakkında bilgiler verdi. Toprağı dinlendiren özelliği ile pelemirin nadasa bırakılacak tarlalarda yetiştirilebildiğinden bahseden Katar, “Geçen sene sonbaharda yağışların biraz kısıtlı olması sebebiyle bitkilerin boyu biraz kısa kaldı ama normal koşullarda 1-1.5 metreye kadar büyüyebilen ve ortalama 150 kilograma kadar tohum üretebilen bir bitkidir. Bitkimiz kazık köklü kışlık bir bitki. Pelemir, sonbaharda ekildiği zaman rozet döneminde rahatlıkla eksi 25 dereceye kadar dayanabilen bir ürün” ifadelerini kullandı.

Anadolu’nun yenilenebilir bitkisel enerji kaynağı ‘Pelemir’

“Anadolu’nun en büyük potansiyele sahip alternatif yağ bitkisi”

Pelemir bitkisinin mühim bir yağ potansiyeline sahip olduğunu anlatan Katar, bu bitkinin yaygınlaşması gerektiğini vurguladı. Yalnızca Türkiye’de yetişen türlerinin olduğunu belirten Duran Katar, sözlerine şu şekilde devam etti;

“İleriye dönük biyodizel imalatı için Anadolu’nun en büyük potansiyele sahip alternatif yağ bitkisi olacak. Pelemir, Anadolu’nun iklim şartlarına ve topraktaki sıkıntılara çok daha uyumlu ve Anadolu’nun öz evladı olan bir bitki. Türkiye, dışarıdan enerji satın alan bir devlet. Özellikle fosil yakıt dediğimiz benzin ve mazotu dışarıdan satın alan bir ülkeyiz. Avrupa Birliği ilişkileri çerçevesinde, kullandığımız normal dizelin içine binde beş biyodizel oranında karıştırmamız mecburi olan bir vaziyet söz konusu. Bu bitkinin en mühim özelliği de binde beş oranındaki ihtiyacımızı karşılamada bize en çok yardımcı olabilecek bitkilerden birisi olması.”

Anadolu’nun yenilenebilir bitkisel enerji kaynağı ‘Pelemir’

“Boş yerleri değerlendirmemiz için alternatif olacak”

Eskişehir’de çiftçilik ile uğraşan 55 yaşındaki Mustafa İrfan Kara, yapılan tanıtımlar ardından deneme maksatlı pelemir ektiğini dile getirdi. Ürünü gübre ve ilaç kullanmadan neredeyse masrafsız yetiştirdiğini anlatan Kara, “Pelemiri daha önceden hiç duymamıştım. Arkadaşlar tanıtımlarını yaptılar. Bizlere de tohum konusunda, alım konusunda yardımcı oldular. Tamamen organik bir ürün yetiştirmiş olduk. En azından pelemirin ne olduğunu, nasıl yetişebileceğini, bize neler getirebileceğini görmüş olduk. Yüksek maliyetlere göre daha çok üretmek istiyoruz çünkü arpa, buğday ve yulafta yüzde 60 civarı gider tekabül ediyor. Bu bitkiyi masrafsız ektiğimiz için ürün bizi tatmin ederse, nadasa bırakacağımız boş yerleri değerlendirmemiz açısından bizim için alternatif bir ürün olacak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.