adplus-dvertising

Anadolu’nun ressamı Yalçın Gökçebağ Kibele Sanat Galerisi’nde

Ressam Yalçın Gökçebağ’ın “Geçmiş Uzun Sürer” başlıklı sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergi, 23 Temmuz tarihine kadar devam edecek.
Takip et
Anadolu’nun ressamı Yalçın Gökçebağ Kibele Sanat Galerisi’nde
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ressam Yalçın Gökçebağ’ın “Geçmiş Uzun Sürer” başlıklı sergisi, 26 Nisan Salı gününden itibaren Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. 23 Temmuz tarihine kadar devam edecek sergide sanatçının farklı dönemlerine ait eserleri yer alacak. Öğretmenlik yaptığı senelerde Anadolu hayatını, insanını ve doğasını gözlemleme imkânı bulan Gökçebağ, tanık olduğu güzellikleri özümseyerek tuvalleri aracılığıyla bizleri büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. 60 senesi aşkın sanat yaşamı boyunca ürettiği eserlerinde artık kaybolmakta olan kırsal hayatı sanatının kuvvetiyle birleştirerek gelecek kuşaklara kültürel bir mirası emanet ediyor.

Anadolu’nun ressamı Yalçın Gökçebağ Kibele Sanat Galerisi’nde

İbrahim Karaoğlu, Yalçın Gökçebağ’ı şu sözlerle anlattı:

“Yolculuğu çocukluğuna Hafızası var her resminin; oradaki imgelerle tanımlıyor kendini. Farklı hayat formlarının çeşitliliğiyle varsıllaşmış ve doğayla arasındaki içgüdüsel bağın odağı olmuş çocukluk cennetini gölgeleyen modern şehirlerin dayattığı mutsuzluğa karşı pusulası çocukluğu. Her resminde geçmişin izlerinden dolanıyor yollar; eski seslerin, renklerin, nüansların, hatıraların içinde. Hatıraları ve hayalleri iç içe geçiyor resimlerinde; çocukluğunun büyülü cennetini tekrardan inşa ediyor. Eskimeyen sevinçlerle kutsuyor yaşamı. Başı ve ortası uzun bir hikâye Gökçebağ’ın resimlerinin, sonu yok; geçmiş devam ediyor hâlâ Sadece çocukluk mekânlarını çizen, ‘daüssıla’ bağımlısı bir ressam değil Yalçın Gökçebağ; pitoresk bir duyarlılıkla her yöresini çizdi Anadolu’nun. Ergin Günçe’nin en çok sevdiğim şiirinin ismini ödünç alıp betimlersem ‘Türkiye Kadar Bir Çiçek’ Yalçın Gökçebağ’ın retrospektif sergisindeki resimleri.”

Anadolu’nun ressamı Yalçın Gökçebağ Kibele Sanat Galerisi’nde

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.