adplus-dvertising

Anadolu’nun 6 bin yıllık tarihinin çıkarıldığı Kültepe’de kazı çalışmaları başladı

Kayseri tarihini 6 bin sene önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum ören yerinde kazı çalışmaları 13 ülkeden 50 kişinin bulunduğu kazı ekibiyle başladı.
Takip et
Anadolu’nun 6 bin yıllık tarihinin çıkarıldığı Kültepe’de kazı çalışmaları başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kayseri-Sivas karayolu üstünde bulunan Kültepe-Kaniş-Karum ören yerinde kazı çalışmaları ortalama 75 senedir devam ederken, çıkarılan belgelerle Anadolu tarihi aydınlatılmaya devam ediyor. Ülkemizin en mühim kazı alanlarından biri olan Kültepe Kaniş Karum ören yerinde yeni sezon kazı çalışmaları başladı.

Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu’nun başkanlığındaki 13 ülkeden ortalama 50 kişinin bulunduğu kazı ekibi, Kayseri ve Anadolu’nun tarihine ışık tutacak eserleri gün yüzüne çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyor. Geçen sene yapılan kazılarda aslan kemiklerinin bulunduğu alanda farklı hayvan kemiklerinin de bulunduğunu ifade eden Kazı Başkanı Kulakoğlu, bu seneki kazılarda da bu hayvanların o dönem Anadolu’da ne için bulunduklarını öğrenmeye çalışacaklarını aktardı. Prof. Dr. Kulakoğlu; “Bakanlığımızın yeni politikaları nedeniyle 12 ay boyunca Kültepe’deyiz. 2021 senesinde beri hiç ara vermeden devam ediyoruz. Kazı sezonu açıldı. Bizim çalışmalarımız da aşağı yukarı Haziran’ın başlarından itibaren sürdürülüyor. Bu yılki hedefimiz çok spesifik ya da çok nokta atış yapabileceğimiz yerlerde çalışmak. Geçen yıl biliyorsunuz Kültepe’de ilk kez aslan kemikleri çıkmıştı. Bu aslan kemikleri yalnızca aslan kemikleri değil, koyun kemiği de var, çeşitli hayvan kemikleri de var. Bunlar özel bir alan içerisinde toplu olarak ele geçirilmişti. Bunların açıkçası burada ne işi var? Burada neden bulunduklarını anlamaya çalışıyoruz. Burası çok özel bir yapı. Bu yapının biz bodrum katını kazıyoruz. Üst yapı geçmiş dönemlerde tahrip edilmiş. Ancak bodrum katı toprak altında kaldığı için korunmuş” şeklinde konuştu.

Anadolu’nun 6 bin yıllık tarihinin çıkarıldığı Kültepe’de kazı çalışmaları başladı

“İnsandan büyük küplerin ne için kullanıldığını öğrenmeye çalışacağız”

Kazı alanında bulunan insandan daha büyük küplerin o dönem ne için kullanıldığının da araştırılacağını ifade eden Kulakoğlu; “2015 senesinde yaptığımız kazılarda 4 adet insan boyundan büyük küpler karşılaşmıştık. Geçen yıl o alanı genişlettik ve enteresan olan o büyük hayvan kemiklerini bulduk. Bu yıl de gene aynı alanda yaptığımız çalışmalarda esasında o 4 küp dediğimiz yerde daha çok sayıda küpün olduğunu düşünüyoruz. Şu anda 7-8 adet küp gene o bina içerisinde duruyor ve bunların gayet doğal olarak içerisindeki toprak kalıntılarından ne için kullanıldığını belirlemeye çalışacağız. Bu küpler biraz kıymetli küpler. Zamanında kırılmış ve kurşun kenetlerle tamir edilmiş büyük küpler ki onların başka bir özelliği daha var; üzerlerinde kabartma bezemeler var. Çeşitli sahneler bezenmiş. Yani tüm bunlar buranın özel bir alan olduğunu bize gösteriyor. Bu birinci hedefimiz burada ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” diyerek konuştu.

“İlginç veriler geliyor”

Ekibin hepsinin kazı yapmadığını, bazı projeler üstünde de çalışıldığını ifade eden Prof. Dr. Kulakoğlu; günümüzden 4 bin sene öncesinde bu bölgenin hem ekonomisini hem bitki örtüsünü hem de hayvan dokusunu anlamaya yönelik çalışmaların da yapıldığını söyledi. Kulakoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Bunun dışında bizim 10 senedir sürdürmekte olduğumuz, eski tunç çağı dediğimiz Kültepe’ye gelen Asurlulardan ortalama 500 sene öncesine ait yapılar var. Daha da eskisi var fakat özellikle bu 500 sene önceki yapılar oldukça büyük yapılar. Bunlar bize o dönemde de yani Asurlulardan 500 sene öncesinde de Kültepe’nin mühim bir yer olduğunu göstermesi açısından son derece mühim. O yapılarda gene bizim bulduğumuz 100’den fazla eserin çıktığı bir bölüm vardı. Bu yıl onun devamını kazmaya niyetliyiz. Tabi ki yavaş yavaş, zamanla bu şeyler gelişecek. Nasıl olsa tüm sene boyunca buradayız. İnşallah havalar müsaade ettiği oranda bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kazı ekibimiz geniş, açıkçası Türkiye’deki en geniş heyetlerden bir tanesi biziz. Tabi ki bu heyete gelen insanların tamamı aynı anda kazı yapmıyor. Çeşitli projeler yapıyoruz. Örnek olarak, insanlarla alakalı, insan iskeletleri ile alakalı çalışmalar yapıyoruz. Gene aynı biçimde hayvanlarla alakalı o dönemde yaşamış hayvanları anlamaya, tanımaya çalışıyoruz. Bunların ne için kullanıldığını hatta hayvan ekonomisine kadar gidecek neticeler çıkartmaya çalışıyoruz ki kazıda da gördüğünüz gibi bir sığırın iskeletini temizliyor arkadaşlarımız. Bunların tamamı o eski çağlarda yani günümüzden 4 bin sene öncesinde bu bölgenin açıkçası hem ekonomisini hem bitki örtüsünü hem de hayvan dokusunu anlamaya yönelik çalışmalara sebep oluyor. İlginç veriler geliyor.”

Kültepe – Kaniş – Karum Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu öte yandan kendilerine desteklerini esirgemeyen Kültür Bakanlığı’na ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne de teşekkürlerini iletti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.