adplus-dvertising

Anadolu’da yapılan ilk mescit yıkılmak üzere!

Diyarbakır’da, Hz. Ömer döneminde yapılan Anadolu’nun ilk mescidi, bakımsızlıktan yıkılma noktasına geldi. Silvan Müftüsü Sabri Erçek, mescidin bakıma alınmasını istedi.
Takip et
Anadolu’da yapılan ilk mescit yıkılmak üzere!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Silvan ilçesindeki Anadolu’nun ilk mescidi, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. İlçe Müftüsü Sabri Erçek, Şey Halil Mezarlığı’ndaki mescidin Hz. Ömer döneminde, Hz. Muhammed’in Diyarbakır’ı fetheden arkadaşları tarafından yaptırıldığının akademisyenlerce belirlendiğini belirtti. Mescidin ilgisizlik ve bakımsızlık sebebiyle yıkılma noktasına geldiğini ifade eden Erçek, “Buranın tasarrufu bizde değil, tarihi yapıt olduğu için Kültür Müdürlüğü ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün tasarrufunda. Silvan’ı İslam topraklarına katan şehit sahabelerden iki tanesinin mezarının da bulunduğu manevi yapı, bir an önce koruma altına alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.Anadolu’da yapılan ilk mescit yıkılmak üzere!

İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vejdin Ensarioğlu da mescidi ziyaret etti. Yapının restore edilmesi gerektiğini belirten Ensarioğlu, “Senelerdir bekçi kulübesi olarak kullanılıyor. Minberiyle sütunları halen ayakta olan tarihi yapının sahabeler döneminden kalma mescit olduğunu biliyoruz. Silvan ilçemiz Şeyh Halil Mezarlığı’ndaki manevi yapıyı korumamız gerekiyor. Fakat bugün bu tarihi ve değerli mekan bakımsızlıktan, ilgisizlikten yıkılmak ve yok olmak üzere” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.