Amerika’nın tarihi değişiyor! ABD’ye ilk ayak basan insanın ayak izleri bulundu…

ABD’li araştırmacılar, insanların Amerika’ya bilinenden 7 bin sene daha önce ayak bastığını ortaya koydu.
Takip et
Amerika’nın tarihi değişiyor! ABD’ye ilk ayak basan insanın ayak izleri bulundu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim insanları, New Mexico eyaletindeki çalışmalarda 23 bin ila 21 bin sene önceye ait ayak izleri buldu.

İnsanların ne zaman Amerika kıtasına yerleştiği on senelerdir münakaşa konusu.

Son bulgular, insanların 16 bin seneden önce kıtalara ayak bastığına ilişkin teorileri de alt üst edebilir.

Ayak izlerinin, binlerce sene öncesine ait bir gölün kenarında yürüyen bir grup çocuk ve gence ait olduğu öngörülüyor.

Bulgular aynı zamanda Kuzey Amerika’ya daha önce bilmediğimiz birden fazla göç dalgası meydana gelmiş olabileceğine işaret ediyor.

Bu da, göç eden ilk insan topluluklarının yeryüzünden silindiği manasına geliyor.

ABD Jeolojik Incelemeler Merkezi (USGS) ekibinden araştırmacılar, ayak izlerini New Mexico’daki White Sands çölü yakınlarında sığ bir göl kenarında, yumuşak çamur halinde buldu.

USGS ekibi, tortu katmanları üstünde ayak izlerinin bulunduğu katmanların altında ve üzerinde bulunan tohumlar üstünde radyokarbon tarihleme çalışması yaptı.

Bu da araştırmacılara dikkate değer biçimde net bir tarih bulma olanağı verdi.

Bilim insanları, büyüklüklerine bakarak ayak izlerinin bölgede dolanan çoğunlukla ergenlik dönemindeki gençlere ve çocuklara ait olduğunu, zaman zaman bu gruplara yetişkinlerin de eklendiğini düşünüyor.

Yeni bulgular, ABD’nin güneybatısındaki bilinen ilk yerleşimcilerin hayatlarıyla alakalı çok geniş de bir çerçeve de çiziyor.

Ergenlik çağındaki gençlerin ne yaptığına dair bilim insanları çok kesin bir kanıya varamasa da; avlanmaya giden yetişkinlere yardıma gidiyor olabileceklerini belirtiyor.

Avlanan hayvanların ise “çok kısa bir müddet içinde etlerinin işlenmesi” gerektiğini, Bournemouth Üniversitesi’nden Dr. Sally Reynolds açıklıyor:

“Çok hızlı bir biçimde ateş yakmak ve yağları ayıklamak durumundaydınız.”

İşte bu aşamada ergen gençlerin ateş yakmak üzere çalı, odun toplamak, su taşımak gibi hızla yapılması gereken görevleri yerine getirdiği tahmin ediliyor.

Yeni keşfin tarihi de çok mühim çünkü Amerika’ya ilk yerleşimin tarihiyle alakalı sayısız iddia var. Fakat zaman içinde bütün teoriler bir biçimde çürütüldü.

Taşların işlenmesiyle yapılmış bazı aletler üstünde de münakaşalar sürüyor. Münakaşalar, bu aletlerin zaman içinde doğal ortamda taşların sürtünme ve benzeri doğa olaylarıyla mı bu biçimi aldığı yoksa insan eli mi değdiği üstüne kadar gidebiliyor.

İlk yerlilerin zamanlarından kalma aletler, 13 bin sene öncesinden başlayarak günümüze kadar bulunan ve ciddi bir el işçiliği gerektiren aletler kadar net bir resim vermiyor.

Bournemouth Üniversitesi’nde konuyla alakalı yayımlanan makalenin yazarlarından Prof. Matthew Bennett, “Bu kadar çok münakaşa olmasının sebebi gerçek manada kesin, net ve münakaşasız verilerin olmaması. Şu an artık bu verilere ulaştığımızı düşünüyoruz.” diyor:

“Ayak izleri taşlar kadar münakaşalı değil. Ayak izi, ayak izidir ve toprak katmanları arasında yer değiştiremez.”

Amerika’nın tarihi değişiyor! ABD’ye ilk ayak basan insanın ayak izleri bulundu…

Fiziksel deliller doğası gereği münakaşaya daha az olsa da, araştırmacılar, ayak izlerinin tarihini gösteren delillerin “kelimenin tam manasıyla su geçirmez olduğundan” emin olmak istiyor.

Makalede, “rezervuar etkisi” isimi verilen bir potansiyel tarihleme hatasından söz ediliyor. Bu da, eski karbonların doğal sulu ortamlarda tekrardan dönüşerek ve sonrasında radyokarbona karışarak gerçekte olduğundan daha eskiymiş gibi bir görüntü vermesine yol açıyor.

Araştırmacılar, bu etkiyi de hesaba katarak tarihleme yaptıklarında çok da kayda değer bir fark ortaya çıkmadığını belirtiyor.

Viyana Üniversitesi’nden Radyokarbon tarihleme uzmanı Prof. Tom Higham, o dönem insanları ileri ve geri yürüdüğü bölgedeki suların çok sığ olduğunun düşünüldüğünü, yapılan bütün çalışmalar neticesi her iki vaziyette da ortaya çıkan tarihler arasında ciddi bir fark olmadığını belirtiyor:

“Her türlü olasılığı göz önüne aldığımızda sanırım bu izlerin yaşı 21 bin sene ile 23 bin sene arasında.”

20. yüzyılın ikinci yarısı boyunca Amerika kıtasına ilk ayak basan insan topluluklarının Clovis kültürüne bağlı gruplar olduğuna dair bir fikir birliği oluştu.

Bu büyük avcıların, su seviyelerinin çok alçak olduğu son buz devrinde Bering Boğazı üstünden Sibirya’dan Alaska’ya geçtiği tahmin ediliyordu.

Fakat 1970’lerde, Clovislerin Amerika’ya ilk ayak basan insanlar olduğuna dair değişmeyen algı, bazı veriler ışığında çürütülmeye yaklaştı.

1980’lerde, Şili’nin Monte Verde bölgesinde 14.500 sene öncesinde insanların yaşadığına dair izler bulundu.

2000’lerden bu yana ABD’nin Teksas eyaletinde 15.500 senelik, Idaho eyaletinde 16 bin senelik insanlara ait hayat izleri bulundu.

Şuanda de gene ABD’nin New Mexico eyaletinde son Buz Devri boyunca insan yaşamış olabileceğine dair deliller ortaya çıkmış oldu.

Uzmanlar, bu insanların buzların yarattığı doğal köprülerle Amerika’ya geçmiş olabileceğini ve bu vaziyette daha birçok yerleşimci grubun aynı dönemde Amerika’ya ayak basmış olabileceğini belirtiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.