Amerikan Otomobil Devi Ford Eriyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük otomotiv markalarından olan Ford, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından kredi notu düşürülerek yatırım yapılamaz seviyeye indirildi.

Amerikan otomotiv devi Ford, son yıllarda kan kaybetmeye devam ediyor. Şirket her ne kadar yenilenmeye gitse de dünya pazarındaki satış oranlarında gerileme yaşamaya devam ediyor. Bu sıkıntılara çözüm bulmak adına yenilenmeye giden ve bu çerçevede 11 milyar dolarlık bir yenilenme bütçesi oluşturan Ford’un kredi notu, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafında Ba1 seviyesine indirildi.

Ba1 SEVİYESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Piyasalarda bilindiği üzere Ba1 seviyesi, bir şirketin yatırım yapılamayacak oranlarda kar elde ettiğini gösterir. Ford’un puan kaybetmesine en büyük iki neden olarak bu yıl yenilenme için harcadığı 3.2 milyar dolar ile Çin pazarındaki satışlarında yaşadığı yüzde 37’lik azalma gösteriliyor. Şirket elektrikli araçlara ve ürün gamını yenilemeye ayırdığı bütçe sebebiyle oluşturduğu 11 milyar dolarlık bütçeyi kademe kademe kullancak.

Şirket bu yıl net karında yüzde 86’lık bir gerileme yaşayarak 148 milyar dolar elde etti. Şirketin piyasa değerinde 1.3 milyar dolarlık erime yaşandı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı