adplus-dvertising

Amerika’da “Harika Çocuk” olarak seçilen Mutlay Sayan kimdir?

Harvardlı başarılı isimler arasında yer alan Dr. Mutlay Sayan başarı hikayesiyle Türkiye’nin en çok merak edilen isimleri arasında. Peki Mutlay Sayan kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Mutlay Sayan’ın merak edilen hayatı…Mutlay Sayan'ın biyografisi.
Takip et
Amerika’da “Harika Çocuk” olarak seçilen Mutlay Sayan kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1988 yılında Iğdır’ın küçük bir köyünde doğan Mutlay Sayan, ailesiyle birlikte İstanbul Bağcılar’a taşındı.

Okula gidemedi. Çünkü ailesine yardım etmek için tarlada çalışıyor, hayvanlara bakıyordu.

Köydeki geçim sıkıntısı nedeniyle aile İstanbul’a göç ettiğinde Mutlay Sayan 11 yaşındaydı. Akranları ilkokulu bitirmişti ama o henüz okula adımını bile atmamıştı.

İstanbul’da bir tekstil atölyesinde iki buçuk yıl çalıştı. Ailesinin geçimine yardım ediyordu.

İlkokula ancak 13 yaşında başlayabildi.

Amerika’da “Harika Çocuk” olarak seçilen Mutlay Sayan kimdir?

Babasının rahatsızlığından dolayı ailecek tekstilde çalışmaya başladılar. İlkokula gidemeyen Mutlay Sayan, 2,5 sene tekstil atölyesinde çalıştıktan sonra 13 yaşında okumaya karar verdi. Eğitim hayatına Üsküp İlkokulunda başlayan Mutlay Sayan, lise eğitimini Tunceli’de birincilikle bitirdi. Aynı zamanda matematik yarışmasında da birincilik alan Mutlay Sayan, bu nedenle Vermont Üniversitesi’nde yüzde 100 burs kazandı.

Amerika’da bir ailenen yanına yerleşten Mutlay Sayan, azimli çalışması sayesinde yeniden yüzde 100 burslu olarak Vermont Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde okumaya hak kazandı. Daha sonrasında Harvard Üniversitesi’nde çalışmalar gerçekleştirmeye başlayan Mutlay Sayan, Radyasyon Onkolojisi alanında çalışmalarına devam etti.

Amerika’da tıp fakültesine girmek çok zordur ve 4 yıllık üniversite eğitimini bitirdikten sonra başvurulur. Tıp öğrenimi de 4 yıldır… Her üniversite, 20 bin müracaat içinden sadece 100 öğrenci seçer.

Mutlay Sayan tıp fakültesine birincilikle girmeyi başardı ve 4 yıl sonra birincilikle bitirip doktor oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.