adplus-dvertising

Ambulans şoförüydü kendi işinin patronu oldu

Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşayan İlker Kalender ambulans şoförüyken işinden istifa ederek kendi işini kurdu. Pandemiyi fırsata çeviren Kalender, ürettiği tek kullanımlık ameliyat önlüklerini Türkiye’nin tüm illerinin yanı sıra Romanya, İngiltere, Almanya, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak’a ihracat ediyor.
Takip et
Ambulans şoförüydü kendi işinin patronu oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hopa Devlet Hastanesinde ambulans sürücüsü olarak çalışan İlker Kalender (45), 2017 senesinde istifa ederek kendi işini kurdu. Kalender, ameliyathanelerde doktor ve hastaların giydiği tek kullanımlık önlüklerin imalatını yaparak, Türkiye’nin dört bir köşesinde bulunan devlet hastaneleri ile özel hastanelere satışını yapıyor. Covid-19 öncesi 10 personelle günlük 3 bin imalat elde eden Kalender, Covid-19 sonrası ise 40 personelle günlük 10 bin önlük imalatı yapıyor. Genç iş adamı öte yandan Romanya, İngiltere, Almanya, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak’a yaptığı tek kullanımlık önlükleri ihraç ediyor.

Şehirde bulunan sanayi sitesinde 800 metrekarelik alanda imalat yapan İlker Kalender önümüzdeki sene personel sayısını 150’ye çıkartıp ihracat yaptığı ülke sayısını ise 20’ye çıkartmayı hedefliyor.

Ambulans şoförüydü kendi işinin patronu oldu

“Türkiye’de bu sektörde açık olduğunu işittim, ben de yatırım yaptım”

Kalender, yaptığı açıklamada “2017 senesinde bu iş başladım. Daha önceden devlet memuru olarak çalışıyordum. Bir arkadaş tavsiyesiyle Türkiye’de bu sektörde bir açık olduğunu söylediler. 2 senelik bir AR-GE çalışmasından sonra bu işi yapmaya karar verdik. Bölgeler yakın olsun diyerek ilk önce bu işi Sakarya’da yaptık. Bir sene orda çalıştıktan sonra kendi memleketime gelip burada istihdam sağlamaya karar verdik. Burada 400 metrekarelik bir alanda 10 personelle başladık. İki sene o biçimde devam ettik. Pandemi de kapasitemiz yükselttik. Günlük imalat kapasitemiz ortalama 3 bin. Şuan 800 metrekarelik bir alanda çalışma yapıyoruz. Personel sayımız 40’a çıktı. Günlük 10 bin imalat yapıyoruz. Aylık 260 bin üretimle ürünlerimiz hazır hale geliyor. Türkiye’nin her yerine özel hastanelere ve devlet hastaneleri satışımızı var. Artvin’de küçük şehitlerde imalat yapılmaz imajı var biz bu imajı kırmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin her yerinde yatırımcıları davet ediyoruz. Burada imkanlar daha yüksek nakliye sıkıntı çekmiyoruz. Bizde az kazanalım kendi memleketimize kazanalım dedik. Hedefimiz personel sayımızı 150’ye çıkartıp 20 ülkeye ihracat yapmak. Şimdi 6 ülkeye ihracat yapıyoruz. Romanya, İngiltere, Almanya, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.