Ambalajlı ürünlerden geri dönüşüm ücreti alınacağına jet cevap!

Sosyal medyada dün ve bugün en çok konuşulan konu olan ambalajlı ürünlerde ek ücret alınacağı iddiasına Çevre ve Şehircilik Bakanı jet hızıyla cevap verdi. Yapılan açıklamada haberlerin doğru olmadığı ve vatandaştan ek ücret alınmayacağı söylendi.


Ambalajlı ürünlerden geri dönüşüm ücreti alınacağına jet cevap!

Marketlerde satılan plastik poşetlere ücret alınmasından sonra bugün sosyal medyada en çok konuşulan konular arasına giren ambalajlı ürünlerden ek ücret alınacağı iddiası tartışma yarattı. Ambalajlı olarak satılan bütün ürünlerden geri dönüşüm ücreti olarak ‘geri kazanım katkı ücreti’ alınacağı iddiasına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı jet hızıyla cevap verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, sosyal medyada çıkan iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve ambalajlı olarak satılan ürünlerden ek ücret alınmayacağı açıklandı.

ÜCRET ALINACAK FAKAT VATANDAŞTAN DEĞİL!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı açıklamada ayrıca ‘geri kazanım katkı payı’ adı altında bir ücret alınacağını fakat bu ücretin vatandaşlara yansıtılmayacağını da söyledi. Geçtiğimiz yıl meclise çıkan geri dönüşüm katkı payı oy birliği ile kabul edilmiş ve 2019 yılında uygulanmak üzere masadan kaldırılmıştı. Ambalajlı ürünlerden artık ek ücret alınıyor fakat bu ücret, ambalajlı ürünleri piyasaya süren markalardan tahsil ediliyor. Vatandaş ek olarak bir ücret ödemeyecek fakat markalar sattıkları ambalajlı ürünlere verdiği ek ücreti, fiyat artışı yaparak almış olacak.

ATIK YÖNETİMİNDE FARKLILIK SAĞLANACAK

2005 yılından günümüze kadar atık pil, ambalaj atıkları, madeni yağlar, elektronik eşya atıkları ve benzer ürünlerin geri dönüşülmesi için çeşitli kampanyalar yapılmıştır. Belediyeler bu kampanyada başarı sağlanması için her sokağa geri dönüşüm kutuları koyarak vatandaşı bilinçlendirdiler. Bütün bunlara rağmen atık yönetimi konusunda hedeflenen rakama ulaşılamadı. Bu durumu önlemek ve atık yönetiminde etkin bir şekilde başarı sağlamak için değişikliğe gidildi. Bakanlık, ambalajlı ürünleri piyasaya süren, ithal eden yada dağıtan markalardan geri kazanım katkı payı olarak gelecek nesillere yaşanabilir bir Türkiye bırakmayı hedefliyor.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.