Amazon’un kurucusunun evinin önüne giyotin kurdular

ABD'de protestocular çalışanlarına kötü davrandığını iddia ettikleri Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un evinin önüne giyotin kurdu. Protestocular dünyanın en zengin insanı olarak gösterilen Bezos'u ABD'de yapılan protestolarda polise destek olmakla da suçluyorlar.

ABD’de protestolar koronavirüse karşın devam ediyor. Son olarak göstericiler 165 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanı olan Amazon Kurucusu Jeff Bezos’un Washington’daki evinin önüne giyotin koydu. Giyotinin altına da ‘Yoksul topluluklarımızı destekleyin. Zengin adamları değil’ yazan bir pankart yerleştirildi.


Bir grup gösterici Bezos’un evinin önünde kendisini kınayan açıklamalarda bulundu. Peki Jeff Bezos niye protesto edildi? Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda protestocular Amazon’un polisin kendilerini gözetlemede yardımcı olduğunu öne sürdü. Bunun yanında Amazon’un sendikalara baskı yaptığı ve işçileri kötü şartlarda çalıştırdığı vurgulandı.

Ayrıca çalışma şartlarını protesto etmek için iş bırakma eylemi düzenleyenlerden Chris Smalls’un kovulmasında siyah olmasının da etkili olduğu öne sürülerek tepki gösterildi.

Göstericiler Bezos’un evinin önünde açıklama yaptıktan birkaç saat sonra olaysız bir biçimde dağıldı.

Bezos Washington’daki evini 23 milyon dolara satın almıştı:

Amazon’un kurucusunun evinin önüne giyotin kurdular


FRANSIZ DEVRİMİ İLE ANILIYOR

Söz konusu protestoda herhangi bir şiddet olayı yaşanmasa da sembolik olarak giyotin kullanılması içinde sert bir tehdit barındırıyor. Giyotinin tarihi ortaçağa dayansa da 1789 Fransız Devrimi ile birlikte büyük bir üne kavuştu. Devrimin sonrasında birçok zengin aristokrat ve yöneticinin kafası giyotinle kesildi.

1792 senesinde giyotin Fransa’nın resmi idam aleti haline geldi ve 1939 senesine kadar kullanıldı. Göstericiler dünyanın en zengin insanını protesto ederken büyük olasılıkla tarihteki aristokratların başına gelenleri hatırlatmak istedi. Bunun barışçıl bir eylem biçimi olup olmadığı ise münakaşa konusu oldu.

Amazon’un kurucusunun evinin önüne giyotin kurdular

500 MİLYON DOLAR DAĞITACAK

Amazon yahut Jeff Bezos’tan önceki gün meydana gelen protesto hakkında bir açıklama yapılmadı fakat şirket çalışanlarını sevindirebilecek bir adım attı. Amazon pandemi sürecinde ön saflarda çalışmaya devam eden elemanlarına 500 milyon dolarlık ‘teşekkürler bonusu’ dağıtmaya karar verdi. Kişi başı en yüksek bonusu 3000 dolar ile kargo teslimatını gerçekleştiren çalışanlar alacak.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı