Amazonlar’da Her 1 Dakikada 1 Futbol Sahası Büyüklüğünde Orman Yanıyor

Dünyadaki oksijenin yüzde 20’sini üreten Amazon Ormanları’ndaki yangın bir türlü söndürülemiyor. Faciada her 1 dakikada 1 futbol sahası büyüklüğünde orman kül oluyor.

Latin Amerika ülkesi Brezilya’da bulunan Amazon Ormanları’ndaki büyük yangın bir türlü söndürülemiyor. Dünya oksijeninin yüzde 20’sini üreten bu ormanlardaki yangında her 1 dakikada 1 futbol sahası büyüklüğünde orman küle dönüyor.

BİNLERCE YILLIK KARBONDİOKSİTİ İÇİNDE TUTUYOR

Uzmanlara göre yangın söndürülemez ve sıkı tedbirler alınmazsa dünyanın bu en büyük ormanı yakında bir bozkıra dönüşebilir. Dünya Doğal Yaşam Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu yangın sonrası Amazon Ormanları küresel ısınmanın en büyük tetikleyicisi konumuna gelecek. ‘Dünyanın akciğerleri’ olarak adlandırılan Amazon Ormanlarının dünyada binlerce yıldır üretilen karbondioksiti içinde tutarak dışarı çıkmasını engellediği belirtiliyor. Bu nedenle Amazon Ormanlarının yok olması insanların nefes alamaz duruma gelmesi anlamını taşıyor.

2 BİN 500 NOKTADA YANGINLAR SÜRÜYOR

Bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre Amazon Ormanları’nın içinde barındırdığı karbon miktarı 9 bölge ülkesinin 1980-2010 yılları arasındaki toplam fosil yakıt emisyonlarına eşit miktarda. Yüzlerce yerli kabilenin yaşadığı ormanlar dünya bitki örtüsünün de yüzde 10’unu oluşturuyor. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Kurumu INPE’nin verilerine göre ise tam 2 bin 500 farklı noktada farklı çaplarda yangınlar devam ediyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı