adplus-dvertising

Altın yükselecek mi, Gram altın kaç lira olur? 24 Kasım 2021

Altın fiyatları, Jerome Powell’ın tekrardan Fed başkanlığına aday gösterilmesi ve altın yatırımcılarının çarşamba akşamı açıklanacak Fed tutanaklarına odaklanmasıyla 1.800 doların altına geriledi. Gram altın ise dolar/TL’deki yükselişle 700 TL’nin üstünde bulunuyor.
Takip et
Altın yükselecek mi, Gram altın kaç lira olur? 24 Kasım 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın fiyatları, Jerome Powell’ın Fed başkanlığına tekrardan aday gösterilmesi ardından kayıplarını artırarak ABD enflasyon verisi sonrasındaki kazançlarının çoğunluğunu geri verdi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe karşın Dolar/TL ’deki yükselişle 777 TL’ye kadar tırmandı.

Altın yatırımcıları, Fed’in izleyeceği faiz patikasıyla alakalı herhangi bir ipucu için çarşamba akşamı yayımlanacak tutanaklarında nelerin konuşulduğunu yakından inceleyecekler. Birçok Fed politika yapıcısı, yüksek gelen enflasyon verileri ardından varlık alımlarının daha hızlı azaltılmasının gerektiğine dair yorumlarda bulunmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, Fed başkanlığına aday olarak Powell’ı, Başkan Yardımcılığına ise Lael Brainard’ı aday gösterdi. Brainard’ın konuşmaları, konu politika faizinin yükseltilmesinin aciliyetine geldiğinde, kendisinin FOMC’nin en güvercin mensuplarından biri olduğunu işaret ediyor.

Powell’ın atanmasından sonra yatırımcılar varlık alımlarının daha hızlı bir biçimde azaltılacağını ve Haziran ayında muhtemel bir faiz artırımı geleceğini fiyatlamaya başladılar. Varlık alımı azaltımının hızlanmasının faizleri artırarak altını destekleyen yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamının kaybolmasına neden olacağı öngörülüyor.

Altın yükselecek mi, Gram altın kaç lira olur? 24 Kasım 2021

Geçen hafta 1.875 dolara kadar tırmandıktan sonra haftanın ikinci yarısını 1.860-1.865 dolar arasında geçiren ons altın, cuma günü hafif düşüş kaydederek haftayı 1.850 doların altında kapatmıştı. Ons altın, yeni haftaya da 1.850 doların altında görece yatay bir seyirle başladıktan sonra hızlı bir gerilemeyle 1.792 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın, geçen hafta küresel altın fiyatlarındaki yatay seyre karşın dolar/TL’deki hızlı yükselişle 675 TL’nin üstüne tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle gerilemişti.

Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki hızlı gerilemeye karşın dolar/TL’nin 13 seviyesinin üstünü görmesiyle salı günü 777 TL ile rekor tazelemişti. Gram altın, çarşamba günü dolar/TL’deki yüksek seyrin devam etmesiyle 734 TL civarında bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.