Altın tasarrufu yapanlara “Ayşe Teyze” modeli! Yastık altı altın piyasaya çıkacak…

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, altınla tasarruf yapanlara karşı yeni uygulayacağı palanın ayrıntıları belli oldu. Yeni modelde, “Ayşe Teyze” altınlarıyla beraber kuyumcuya yahut Darphane’ye gidiyor, sertifikasını alıyor. Böylece hem alım-satım farkından kurtuluyor hem de ekstra kâr payı alabiliyor. Ayşe Teyze isterse istediği zaman sertifikasının karşılığında geriye altın da alabiliyor.
Takip et
Altın tasarrufu yapanlara “Ayşe Teyze” modeli! Yastık altı altın piyasaya çıkacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, CNN Türk’te Tarafsız Bölge’de Ahmet Hakan’a anlattığı altın planındaki ayrıntılar.

ALTIN ATIL VAZIYETTE

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önceki akşam CNN Türk canlı yayında yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmaları anlattı. Yastık altında tutulan altının bir yararı olmadığını vurgulayan Nebati, “Altının olduğunu biliyorsun, likit olduğunu biliyorsun. Dövizden dolayı da fiyatının arttığını biliyorsun. Sıkıştığın anda senedin, çekin var ödeyemedin, kredi kartının taksidi var paraya ihtiyacın var gidiyorsun, bozduruyorsun. Ama nasıl bozduruyorsun ucuz bir fiyatla alım-satım arasındaki farkla bozduruyorsun. Bu zararı sen niye üstlenmiş oluyorsun birinci zarar sana… İkincisi ekonomiye kazandırmadığın için atıl duruyor” diyerek konuştu.

AYŞE TEYZE KUYUMCUYA

Kadınların bilezik, altın günleri olduğunu ondan öykünen ama yepyeni modellerle, rafineri ve kuyumcularla çalıştıklarını anlatan Bakan Nebati, dünya uygulamalarına baktıklarını da kaydetti ve gelecek haftalarda sisteme yönelik tebliğlerin hızlıca çıkacağını söyledi.
Altınla alakalı enstrümanları çeşitlendirdiklerini belirten Nebati, sistemin gelecek ay devreye girmiş olacağını kaydetti. Altınla alakalı her türlü enstrümanın geldiğini, altının kuyumcuya, Darphane’ye teslim edilebileceğini ifade eden Nebati, “Ayşe Teyze çıkacak akredite edilmiş ilk kuyumcuya gidecek” diyerek konuştu.

ALTINI VER SERTİFİKA AL

“Altını getir. Kaç gram altın getirdin, 14 ayardan şu kadar safa döndürelim yahut 14’te, 18’de kalsın yahut 22 ayarda kalsın hiç sorun değil safa döndürelim sertifikanı verelim bu taktiklerden bir tanesi. Sen istediğin zaman git sertifikanla al altınını, saf altın karşılığını yahut bileziğini al. İstediğin zaman” şeklinde konuştu.

KOMİSYONDAN KURTUL

Bu modelin vatandaşa kârının sorulması üstüne Nebati, “Komisyon’dan kurtulmuş oluyorsun. Aradaki alım-satım farkı yüksek. Cumhuriyet altını alırsanız oldukça fazla değil ama bilezik falan aldıysanız yüzde 20’si 30’u gidiyor. Zarara uğramayacaksın alım-satım arasındaki fark kadar para kazanıyorsun bu birincisi” dedi.

ÜZERİNE KAR PAYI AL

Nebati, “İkincisi altınını bende sakladın, ben bu altını işletiyorum. İşletmenin içinde sana bir kâr payı veriyorum. Yastık altında tutuyorsun, alım- satımdan kaynaklanan zararı kurtarıyorsun ya da asgariye düşürüyorsun” derken, altının emanet bırakıldığı için likit olma özelliğini kaybetmediği sertifika da verildiğini vurguladı. Likit olma özelliğini “İstediğin anda bozdurmak” olarak özetleyen Nebati, “Altınını geri almak istiyorsan altınını alırsın, hiçbir kaybın yok, istediğin zaman bileziğini geri alabilirsin.

PIRLANTA DA GELİYOR

Bileziğini alırken Nasreddin Hoca gibi birinci kısmını gerçekleştiriyorsun bir de doğuruyor. Çünkü bunun kârı var, gelir getirisi var bunu alıp dönüyorsun bir bilezikle dönmüyorsun bir bilezik bir de kopçası ile dönüyorsun. Yahut bir de cumhuriyet altını ile dönüyorsun” diyerek konuştu.

Nebati, sistemle alakalı bilgi verirken, “İstanbul’da yükseklerde başka bir alışkanlık var pırlanta” diye, pırlanta ile alakalı de bir çalışmanın olduğunun sinyalini verdi.

Altın tasarrufu yapanlara “Ayşe Teyze” modeli! Yastık altı altın piyasaya çıkacak…

5 BİN TON ALTIN VAR

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yastık altında 5 bin ton altın olduğunu tahmin ettiklerini söyleyerek, “4 olur 7 bin ton olur. Ortamala 5 bin ton kabul ediliyor. Bu değeri ekonomiye kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 5 bin ton altının döviz karşılığının 280 milyar dolara denk geldiğini ifade eden Nebati, yüzde 10’nun gelmesi halinde doların daha da aşağıya ineceğini belirtti.

AYŞE TEYZE NE YAPACAK?

– Ayşe Teyze evindeki küçük altınını ya da bileziğini kuyumcuya ya da darphaneye götürecek.

– Kaç gram götürdüyse ona o kadarlık sertifa verilecek.

– Altınını güncel fiyattan üstelik komisyonsuz bir biçimde sertifakalandırmış olacak.

– Altını işletmeye alınacağı için, sertifikasının bedeli oranında zamana bağlı kar payı da alacak.

– Ayşe Teyze elindeki sertifikayı istediği zaman gidip tekrar güncel fiyattan TL’ye çevirebilecek.

– Altın sertifikasının bedeli ile isterse gene altın alabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.