adplus-dvertising

Altın son iki ayın en alt seviyesinde! Gram altın bin TL’nin altına geriledi

Dün açıklanan ABD Ağustos ayı enflasyonu beklentileri aştı. Sürpriz yapan veri, Fed’in faiz artırımına dair korkuları güçlendirdi. Gelişme altın fiyatlarını sarstı. Ons altın son 2 ayın en düşük seviyesini gördü.
Takip et
Altın son iki ayın en alt seviyesinde! Gram altın bin TL’nin altına geriledi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD ekonomisi emtia piyasaları üzerinde de etkili olmaya devam ediyor. Son olarak piyasalarda sarsıcı etki enflasyon verisi tarafından geldi. Talep hareketleriyle fiyatları oynatan veri, altın yatırımcısını bir kez daha kayba uğrattı.

FED BEKLENTİLERİ YÜKSELDİ

Açıklanan ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesiyle Fed’den daha agresif faiz artırım hamle beklentileri arttı. Korkular altın fiyatlarını sert düşürdü.

DOLAR BASKISI ARTTI

Son zamanda aşağı doğru yönlenen dolar endeksi, veri ile birlikte yeniden tırmanışa geçerek diğer araçlar üzerindeki baskıyı artırdı. Piyasa hareketinin dolar mevduatına kaydığını gösteren gösterge, altın fiyatlarını geriletti.

2 AYIN DİBİ

Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımı ihtimali fiyatlanmaya başladı. Ons Altın1697 dolar seviyesine kadar düştü. Gün içinde en yüksek seviyesi ise 1705 dolar olurken yaptığı dip seviyeyle ons fiyatı son 2 ayın en düşük noktasını gördü.

YÜZDE 2 KAYIP

Veri öncesinde 1731 dolara kadar çıkan ons altın, gün içinde yüzde 2’lik değer kaybı gördü.

DESTEK VE DİRENÇ SEVİYELERİ

Uzmanlar ons altın fiyatının 1700 doların altına gerilemesiyle birlikte ilk destek seviyesinin 1688 dolar olduğuna işaret ediyor. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılırsa bu kez 1657 dolara gerilemeyi olası buluyorlar. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1711 ve 1714 dolar aralığını uzmanlar ilk direnç olarak öne çıkıyor.

GRAM ALTIN 1000 TL ALTINDA

Gram altın da ons fiyatındaki kayıpla 1000 TL’nin altına geriledi. Gram altın gün içinde en düşük 996,2 TL, en yüksek ise 1000 TL seviyesini gördü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.