adplus-dvertising

Altın Kivi Nedir? Sarı Kivinin Normal Kividen Farkı Nedir ?

Kivi bilinen faydalarıyla gözde meyvelerden biri. Son günlerde golden kivi de ülkemizde merak edilmeye başladı. Yeşil meyve kivilere göre daha tatlı, tüysüz ve sarı meyve etine sahip olan kiviler ülkemizde yetiştirilmeye başlandı. Peki sarı kivinin yeşil kividen farkı ne? Altın kivinin faydaları nelerdir?
Takip et
Altın Kivi Nedir? Sarı Kivinin Normal Kividen Farkı Nedir ?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bu yeni kivi çeşitlerini özellikle Yeni Zelanda, Çin, İtalya, Şili gibi kivi üretiminin yaygın olduğu ülkelerde görmek mümkün. Yeşil meyve etli çeşitlere göre çok daha verimli olan bu kiviler aynı zamanda sınırlı üretimleri nedeniyle daha yüksek fiyatla satılmaktadırlar. Özellikle tüysüz dış kabuğu ve daha tatlı meyve etleri sebebiyle çocuklar tarafından yeşil etli, asitli ve tüylü kiviye göre çok daha fazla beğenilmektedirler. Türkiye’de artan kivi üretimi de düşünüldüğünde bu farklı çeşitleri üretmenin yakın gelecekte üretenlere daha fazla gelir getirme ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple zaten en karlı tarımsal üretim türlerinden biri olan kivi yetiştiriciliğinde sarı meyve etli çeşitlere yönelmenin bu karı daha da arttıracağı belirtilmektedir.

1977 yılında Çin’de ki yabani Actinidia sinensis varyetesine ait tohumlar Yeni Zellanda’ya getirilmiş ve kültüre alınmıştır. Elde edilen dişi ve erkek ebeveynler kullanılarak Yeni Zelanda botanik enstitüleri tarafından Actinidia deliciosa varyeteleri ile uzun yıllar süren (15–20 yıl ) ıslah çalışmaları sonucunda 2002 yılı içerisinde “Hort16A” adı verilen melez kivi varyetesi elde dilmiş ve ardından bu melez dölde heterozigotluğu teşvik amaçlı ıslah çalışmaları sonucunda “ZESPRI GOLD Kiwifruit” ticari isimli; aroma ve tat olarak yeşil kividen daha üstün olan, hasatlıklara karşı dirençli ve depolama süresi yeşil kivi’ye oranla daha yüksek olan ve en dikkat çekici özellik olarak meyve kabuğu tüysüz ve pürüzsüz olan “Altın Kivi” elde edilmiştir.

Yeni Zelanda Tarım Bakanlığı, altın kivi fidan ve tohumlarının ülke dışına çıkarılmasını yürütülmekte olan adaptasyon testleri ve bilimsel araştırmalara destek amacıyla 2005 yılına kadar sınırlandırmıştı. Bununla birlikte, kivi türleri arasında ki melezleme çalışmaları devam etmektedir.

Yeşil kivi ile altın kivi arasındaki farklar

Altın Kivinin dış kabuğu pürüzsüz ve tüysüz olmasının yanında Yeşil Kivinin kabuğundan daha incedir.

Altın Kivi genellikle daha küçüktür ve sivri yumrulu bir ucu vardır.

Normal kivi kesildiğinde bildiğimiz yeşil renk karşımıza çıkarken Altın Kivinin içi altın sarısı rengindedir. Bu arada Kivi meyvesinin adını Yeni Zelanda’da bulunan bir kuş türünden aldığını belirtelim.

İki kivinin de tadı neredeyse aynıdır. Altın Kivinin ekşilik değeri Yeşil Kiviye nazaran daha az olduğundan tatlılığı biraz daha fazla hissedilir.

Altın Kiviyi soyarken Yeşil Kividen daha fazla özen göstermeniz gerekir çünkü daha yumuşaktır.

Sarı kivi Türkiye’de yetiştirilmeye başlandı

Sarı ve kırmızı etli kivinin yeşil kividen farkı ne?

Sarı ve kırmızı meyve etine sahip olan kivi çeşitleri yeşil meyve etine sahip olan kivilerden farklı özellikler taşımaktadır. Yeterli bilgi birikimine sahip olmadan bahçe tesis edilmemesi gerekir. Örneğin bakteriyel hastalıklara hassas olması ve toprak konusunda daha seçici olmaları mutlaka göz önüne alınması gereken temel konulardan birkaçıdır. Bu nedenlerle mutlaka uygun iklimlerde ve doğru yöntemle üretilmeleri gerekir. Aksi halde yanlış iklim ve toprak seçiminde sağlıklı ürün almak mümkün değildir.

Bu yeni kivi tür ve çeşitlerini yetiştirmek isteyen üreticilerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitü Bağcılık Bölümü’ne müracaat etmeleri halinde gereken bilgi detaylı olarak verilmektedir.

Altın Kivi Nedir? Sarı Kivinin Normal Kividen Farkı Nedir ?

KİVİNİN FAYDALARI

İnsanlar kiviyi parlak yeşil rengi ve egzotik tadı nedeniyle tanırlar. Ancak kivinin bu kadar özel olması sağlık yararlarından geliyor. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kivi, A, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, çinko ve magnezyum gibi önemli mineralleri de barındırmaktadır. Kiviyi sağlık açısından faydalı kılan bir diğer özelliği ise yüksek oranda lif içermesidir. Şimdi, kivinin sağlık açısından faydalarına bir göz atalım… Kivinin faydaları nelerdir? İşte bilinmesi gerekenler…

NOT: Kiviyi yeterli miktarlarda tüketmek çok önemlidir. Çok fazla tüketilmesi kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kivinin sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

Astım belirtilerini azaltır

Kivinin içerdiği yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanların astım semptomlarını azaltttığı bilinmektedir. Akciğer fonksiyonlarını artırabilir ve çocuklardaki hırıltıyı önler.

İtalya’da 18.000 çocuğun katıldığı bir araştırmaya göre, kivi tüketmek astım krizlerinin azalmasını sağlıyor. Bir grup çocuğa her gün kivi yediriliyor, başka bir grup çocuğa ise haftada bir kivi yediriliyor. Her gün kivi yiyen çocuklarda, %25-%44 daha az gece öksürmesi, hırıltı ve burun akması görülüyor. Çocuğunuzun astımı varsa, her gün 1 kivi tüketmesi astım krizlerinin azalmasını sağlayacak ve kendine olan güvenini arttıracak.

Yüksek C vitamini kaynağı

Eğer limon ve portakalın en yüksek C Vitamini kaynağı olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizde fayda var! Kivi meyvelerin besinsel parçalanma oranına göre, 100 gram başına limon ve portakalın iki katı olan C vitamini yüzdesi 154 oranındadır. C vitamini güçlü antioksidan görevi görür ve iltihaplanma veya kansere neden olabilecek serbest radikalleri yok eder. Aynı zamanda vücudun zararlı patojenlere karşı bağışıklığını arttırmada yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur-Kabızlığa iyi gelir!

Kivide sindirime faydalı olan bol miktarda lif bulunur. Ayrıca, proteini parçalamaya yardımcı olan actinin adı verilen proteolitik bir enzim içerirler.

Kivi, zengin lif oranıyla bağırsak hareketlerini düzenliyor. Buna ek olarak yine sindirmeye yardımcı actinidine içeriyor. Kivi tüketip üstüne biraz da hareket ederseniz kabızlığınızdan eser kalmaz.

Hamileler için folat kaynağı

Kivi hamile kadınlar için faydalı olduğu söylenen folat kaynağıdır. Folat, fetusun gelişmesine yardımcı olur ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, büyümekte olan çocuklar için de çok faydalı olduğu düşünülmektedir.

Sağlıklı ve güzel bir cilt

Kivi doğal bir alkalidir, bu da sık sık tükettiğimiz asitli yiyeceklerin etkilerini önlemede yardımcı olur. Sağlıklı bir vücut, sizi aktif, enerji dolu ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olan, iyi bir pH dengesine sahip bir vücuttur. Kivide bulunan C ve E vitaminlerinin cilt bozulmasını önleyen antioksidan görevi gördüğü için cilt için mükemmel olduğu söylenir.

İçerdiği E ve C vitaminleriyle kivi, cilt hücrelerini yeniler. Doğru yiyecekler tükettiğinizde bağışıklık sisteminiz güçlenir, parlayan cildiniz bunun en büyük kanıtıdır.

Kan basıncını yönetmeye yardım eder

Kivinin yüksek potasyum seviyesi, sodyumun etkilerini önleyerek elektrolitlerimizin dengede kalmasına yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kivinin düşük glisemik indeksi ve yüksek lif içeriği, şeker içeriği yüksek diğer meyveler gibi güçlü bir insülin hücresi yaratmayacağı anlamına gelir ve bu yüzden de vücut buna yağ depolayarak tepki vermez.

100 gram kivi 57 kalori içeriyor. Yani orta boy bir kivi yemek hem günlük meyve ihtiyacınızı karşılıyor hem de diyetinizi destekliyor. Fazlaca lif içeriyor, böylece tok kalıyor, daha az yiyorsunuz. Kilosuna dikkat edenler için her açıdan harika bir seçim!

Kalp sağlığını iyileştirir

Kivi C vitamini, E vitamini ve potasyum ile birlikte kalp-damar sağlığının korunmasına yardımcı olan koruyucu polifenoller bakımından zengindir. Bir araştırma, bu meyvenin kandaki trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olan ve böylece genel kalp sağlığını iyileştiren inhibe edici aktiviteler yaptığını ortaya koymuştur.

Potasyum alımınızı arttırır

Potasyum, kalbinizin atmasını sağlayan ve sinir sistemini sağlıklı tutan esas minerallerdendir. Kivi, fazlaca potasyum içerir. Muzun da potasyum oranı fazladır; fakat kalori açısından kivinin 2 katı olduğu için kivi tüketmek daha doğru bir seçimdir. Ayrıca muzda kividen daha fazla şeker bulunur ve fazla şeker vücudunuza zarar verir.

Göz sağlığınızı korur

Göz sağlığını koruyan ilk besin olarak aklımıza havuç gelir. Bilinmeyen şu ki kivi de havuç kadar göz sağlığınızı korumaya yardımcı oluyor. Lutein ve zeaxathin içeren kivi, yaşlanmaya bağlı olarak görülen maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.

Kanseri önler

Asyalılar, M.Ö. 700 yıllarında kiviyi kanser önleyici olarak kullanırlardı. Yıllar öncesinden kullanılmaya başlanmasının sebebi, güçlü antioksidanlar içermesidir.

Zararlı kolesterolü düşürür

Kivinin en önemli faydalarından biri de kolesterol seviyesini kontrol altında tutması. Araştırmalara göre, kivi zararlı kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Bunun sebebi ise içerdiği ‘polyphenols’ maddesi.

Rahat uyumanızı sağlar

Asia Pacic Journal of Clinical Nutrition’ın araştırmalarına göre, düzenli kivi tüketenlerin daha rahat ve uzun uyku çektiğimortaya çıktı. Deneye katılanlara 1 ay boyunca yatmadan önce 2 kivi yedirildi. Sonuçlara göre kivi yiyenler hem daha çabukmuykuya daldı hem de daha kolay uyandı.

Kanın pıhtılaşmasını önler

Norveç’te bir üniversitenin araştırmasına göre kivi, kanın pıhtılaşmasını önlemekte aspirin kadar etkili. Hem de yan etkisi olmadan! Günde 3 kivi tüketmek, tehlikeli kan pıhtılarının oluşumunu %18 oranında engelliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.