Altın Kemer Plajı’da deniz salyası ile kaplandı!

Marmara’yı yavaş yavaş öldüren müsilaj, Kocaeli’nin doğa harkikası ve mavi bayraklı plajı Altın Kemer Plajı’na kadar geldi. Masmavi suların görüldüğü plajda artık yapışkan ve beyaz salyalar var. Çevredeki işletmeciler de açık olmalarına karşın sinek avlıyor. Konuyla alakalı konuşan bir balıkçı, “Ağları çekemiyoruz, kuş bile konamıyor” diye yaşananları anlattı.
Takip et
Altın Kemer Plajı’da deniz salyası ile kaplandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Marmara Denizi’ni tehdit eden müsilaj ya da bilinen adıyla deniz salyası İstanbul’da olduğu gibi Kocaeli‘nde de yoğun olarak görülüyor. Milliyet’in haberine göre, Derince’nin Harikalar Plajı, Gölcük’ün Değirmendere Sahili ve Karamürsel’in Altın Kemer Plajları deniz salyası ile kaplandı.

SULAR ARTIK MAVİ DEĞİL

Karamürsel’in mavi bayraklı tek plajı olan Altın Kemer Plajı’nda artık mavi sular değil, beyaz yapışkan deniz salyaları akıyor. Bazı vatandaşlar “Bu yıl denize nasıl girelim” derken, kimileri ise aldırış etmeden müsilajlar arasında yüzüyor. vaziyete aldırış etmiyor.

“KİRLİLİKTEN ETKİLENMİYOR”

Plaj ile ilgili bakanlığın sitesinde verilen bilgilerde, “Plaj, sanayi tesislerinin ilçede yer almaması ve evsel arıtmaların yüzde 100 oranında arıtılmasının sağlanması nedeni ile evsel ve endüstriyel kirlilikten etkilenmemektedir. Plajın muhteviyatı kum olup, 190 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindedir. Altın Kemer Plajı 2012, 2013, 2014 senelerinde mavi bayrak almıştır” deniyor. Fakat plaj, buna karşın bütün Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj istilasına maruz kaldı.

“KUŞ BİLE KONAMIYOR”

İzmit’teki balıkçılar, şu anki müsilajın 10 katının geçtiğimiz haftalarda sahillerinde olduğunu fakat esen sert rüzgarlarla Marmara Denizi’nin açıklarına dağıldığını belirtiyor. Balıkçılardan Hamit Doğan, “1 hafta önce denizin üstü yağ gibi tabakaydı. Kuşlar bile konamıyordu. O dönem denize attığımız ağları çekemiyorduk. Rüzgârlarla beraber salya açığa yayıldı ve denizin altına indi. Şu an sahiller temiz ama bunun sonu yok gene ortaya çıkarsa ne yaparız” şeklinde konuştu.

GÖZLE GÖRÜLÜR BİR ŞEKİLDE SALYAYLA KAPLI

Kocaeli’nde bazı ilçelerin deniz kıyıları, gözle görülür bir biçimde beyaz salyalarla kaplı. O ilçelerden biri de Derince. İlçenin Harikalar Plajı’nın yat limanına yakın olduğu bölgesinde müsilaj denizin sahile yakın kısmını tabaka olarak kapladı.

VATANDAŞLAR VAZIYETTEN ŞİKAYETÇİ

Eskiden ilçenin en çok denize girilen ve oturulan sahili olan Harikalar Plajı’nın etrafı şu an ise çok sessiz. Yürüyüş yapan birkaç insan dışında kimse yok. Otomobillerini sahil kenarına çekerek oturmaya gelen vatandaşların otomobil camları koku sebebiyle sonuna kadar kapalı.

İŞLETMELER SİNEK AVLIYOR

Salyanın en fazla etkilediği sektör şüphesiz, müsilajla kaplı sahillerdeki kafe işletmeleri. Salgın sebebiyle kapalı olan fakat 1 Haziran normalleşme adımları ile açılan Değirmendere sahilindeki kafeler saat 13.00 olmasına karşın sinek avlıyor.

“BİR ÇÖZÜM BULUNSUN”

Değirmendere sahilinde kafe sahibi Birol Solak, “Ticari olarak baktığımızda bizim için çok kötü bir vaziyet. Bütün müşterilerimiz şikayet ediyor. Pandemi sebebiyle zaten geçtiğimiz 14 ayın ortalama 8 ayı kapalı vaziyetteydik. Eskiden pandemi sebebiyle sıkıntı yaşıyordum, şuanda de başıma bu salya çıktı. Önümüz yaz ayları. Hava ısındıkça sahil kokacak. Bir hafta önce cam açamaz hale gelmiştik. Salyanın kokusundan ve görüntüsünden çok şikayetçiyiz. Bir çözüm bulunsun” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.