adplus-dvertising

Altın kazandırmaya başladı! Altın fiyatları yükseliyor…

Çeyrek altın kaç para, Altının güncel ons fiyatı! Uzun süredir düşüş yönünde ilerleyen altın yılın ilk üç ayından sonra atağa geçerek kazandırmaya başladı. Altının Nisan ayını yatırımcısına kazandırarak kapatması bekleniyor. Gram altın ne kadar?
Takip et
Altın kazandırmaya başladı! Altın fiyatları yükseliyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın, senenin ilk üç ayını kayıpla kapatarak son 40 senenin en kötü ilk çeyrek performanslarından birini gerçekleştirdikten sonra Nisan ayını yüzde 3’ten fazla kazançla kapatmaya doğru ilerliyor. Gram altın ise Nisan ayında Dolar/TL ’nin yatay bir seyir izlemesi ile küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

Küresel altın fiyatlarının Nisan ayında yükselmesinin en büyük sebeplerinden biri 10 sene vadeli ABD Hazine tahvili faizlerindeki gerileme ve ABD Merkez Bankası Fed’den gelen açıklamalar oldu.

10 senelik ABD Hazine tahvili faizi Nisan ayına yüzde 1,75 seviyesinde başladıktan sonra kademeli bir biçimde gerileyerek yüzde 1,53’e kadar inmişti. Ardından yatay bir seyir izleyen faizler gene kademeli bir biçimde yüzde 1,64 seviyesine kadar yükseldi.

Doların en en çok kullanılan on küresel para birimine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi de Nisan ayında yüzde 2,3 düşüş kaydetti.

Fed’in kayda değer bir iyileşme görülene ekonomiyi desteklemeye ve tahvil alımına devam edeceğine dair yönlendirmelerinin yanında, faizleri daha uzun bir müddet faizleri bu seviyelerde tutacağına dair açıklamaları da altın fiyatlarındaki yükselişi destekledi.

Ons altın fiyatı

Neredeyse sene başından bu yana 50 günlük hareketli ortalamasının altında bir seyir izleyen ons altın, 15 Nisan’da bu kritik teknik seviyenin üstüne çıkarak yukarı yönlü bir ivme kazanmıştı.

Nisan ayındaki dört haftanın üçünü kazançla kapatan ons altın, bu haftayı kayıpla kapatmaya doğru ilerlese de ilk aylık kazancına yönelerek 1.768 dolardan işlem görüyor. Ons altın Nisan ayına 1.729 dolar seviyesinde başlamıştı.

Gram altın fiyatı

Nisan ayına 453 TL civarında başlayan gram altın, dolar/TL ve küresel altın fiyatlarının aynı anda yükseldiği hafta 481 TL’ye ulaşarak bu senenin zirvesini gördü. Dolar üstünden fiyatlanan gram altın, dolar/TL’nin Nisan ayında yatay seyretmesiyle küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek yüzde 3,1 değer kazandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.