adplus-dvertising

Altın fiyatlarında sert düşüş devam ediyor! Gram altın ne kadar? 28 Eylül 2022

Fed'den gelen faiz kararı ve "Şahin" açıklaması sonrası artan dolar fiyatı altının düşüşüne sebep oldu. Gram altın fiyatları 963 TL seviyelerine gerilerken Ons fiyatı düşmeye devam ediyor.
Takip et
Altın fiyatlarında sert düşüş devam ediyor! Gram altın ne kadar? 28 Eylül 2022
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fed’in faiz kararı, ‘şahin’ açıklamalarıyla kuvvetlenen dolar ve artan borçlanma maliyetlerinin resesyon endişelerini artırması ile piyasalarda düşük risk iştahı teması sürerken güvenli liman altında düşüş sürüyor.

ONS SERT DÜŞTÜ

Doların güçlenmesiyle beraber emtiada geniş çaplı başlayan satışlarla altının ONS’u Nisan 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeler olan 1621 dolara kadar düştü.

DOLAR GÜÇLENDİKTE ALTINDA YÜKSELİŞ ZOR

Analistler, Dolar Endeksi’nin son 20 senenin zirvesinde işlem görmeye devam etmesinin altın fiyatlarını baskıladığını dile getirirken, Fed tarafından da yeni faiz artışı mesajları gelmeye devam ediyor.

FED’DEN FAİZ MESAJLARI GELMEYE DEVAM EDİYOR

Chicago Fed Başkanı Evans, ABD’de faizlerin sene sonunda yüzde 4,25-4,5 aralığında olacağını öngördü. Bu da faizde en az 100 baz puanlık artışa işaret ediyor. Öbür bir açıklama da Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’dan geldi. Master, enflasyonun “kabul edilemeyecek kadar yüksek” olduğu ortamda Fed’in faiz oranlarını artırması ve bir müddet için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini belirtti.

ALTIN FİYATLARINDA SON VAZIYET

İç piyasada ise, kuvvetlenen dolarda altın fiyatlarını tutamadı. Ons tarafındaki düşüşle birlikte Gram Altın 963 TL seviyesine kadar indi. Geçtiğimiz hafta başında 990 TL seviyelerinde el değiştiren altın 27 TL’ye yakın bir düşüş kaydetmiş oldu.

GRAM ALTIN: 963 TL
ÇEYREK ALTIN: 1625 TL

CUMHURİYET ALTINI: 6468 TL

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.