adplus-dvertising

Altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor! 25 Nisan 2022

Altın, Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma beklentileri ile düşüş ivmesine devam etti. Çin’de salgın dolayısıyla düşük talebe ilişkin beklentiler de fiyatlamalar üstünde etkisini hissettirdi.
Takip et
Altın fiyatlarında hareketlilik sürüyor! 25 Nisan 2022
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın, Fed’in sıkılaşma politikasında agresifleşeceği endişeleriyle art arda üçüncü gününde de değer kaybetti.

Spot altın son beş haftanın en kötü haftalık performansını sergilemesi sonrası son iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın yüzde 0,5 değer kaybederek 1.921 dolara gerilerken bu rakam 7 Nisan’dan beri görülen en düşük seviye olarak kayda geçti.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu dizginlemek için 50 baz puanlık faiz artışını desteklemesi yüksek bir ihtimal olarak görülürken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise merkez bankasının 75 baz puanlık bir artış olasılığını de elememesi gerektiğini söyledi.

“Piyasalar Fed’in önümüzdeki ay 75 baz puanlık faiz artışı yapma olasılığının hazımsızlığını yaşıyor” diyen Oversea-Chinese Banking Corp. Ekonomisti Howie Lee, “Bize göre ufak bir olasılık olsa da daha agresif bir sıkılaşma politikası ihtimali altın üstünde baskı kuruyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük tüketicilerinden olan Çin’deki altın için fiziksel talep görünümü de ülkenin sıfır Kovid politikası sebebiyle satışların darbe alması sonrası negatife döndü. Şangay’da hafta sonu rekor sayıda ölümler kaydedilirken Pekin’de yetkililer virüsün sessizce yayılmaya devam ettiği uyarısında bulundu.

Bütün bu olumsuz faktörlere karşın Ukrayna savaşı, düşük büyüme ve hızlanan enflasyona dair endişeler sebebiyle altına olan destek devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.