adplus-dvertising

Altın fiyatları2023 yılında şahlanacak mı çakılacak mı? Uzman isim açıkladı!

2023’ün ilk işlem gününde altın piyasasında hareketlilik devam ediyor. Geçtiğimiz yılı rekorla kapatan altının gram fiyatı için uzmanlar 2023 tahminini netleştirdi. ‘Altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi’ sorusu piyasalarda en çok konuşulan konulardan biri olurken, 2023 tahmini için 1650 lira seviyeleri şimdiden konuşulmaya başlandı. İşte piyasadaki son dakika gelişmeleri ile canlı, anlık güncel gram, çeyrek, 22 ayar bilezik altın fiyatları…
Takip et
Altın fiyatları2023 yılında şahlanacak mı çakılacak mı? Uzman isim açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz yıl altın piyasasında yaşanan hareketlilik, yatırımcıları ‘2023’te altın fiyatları ne olur?’ sorusunun cevabını aramaya yöneltti. Ons altın fiyatları 2022’ye 1792 dolar seviyelerinden başlarken 1814 dolar seviyelerinden yılı kapattı. İç piyasada sene başında 803 TL olan gram altın ise yıl sonuna doğru tüm zamanların rekorunu kırarak 1110 TL seviyesinin de üzerine yükseldi.

Gram altın fiyatı, kapanışta 1.089 lirayı gördü. Kapanışın üstünde yüzde 0,3 değer kazancı var. Ons fiyatındaki yükselişe paralel olarak gram altında artışın yaşandığı bildirildi. Yeni güne sabahın ilk saatleri borsa işlem görmeye başladığı andan itibaren kuyumcuların satış tarifesi belli oldu.

Gram altın yüzde 0,3 değer kazancıyla 1.098 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda hareketliliğin yaşanması gün içi fiyat tablosunda dalgalı sürece işaret ediyor. Alım satım hacminde yaşanacak hareketlilik fiyatların gün içinde değerini belirleyecek.

Altın fiyatları2023 yılında şahlanacak mı çakılacak mı? Uzman isim açıkladı!

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Gram başta olmak üzere diğer altın türlerini ons fiyatı belirler. Yüzde 0,4 artışla 1.824 dolardan işlem görmeye başladı. Bugün geleceği noktaya ilişkin tutar belirsizliği hakim. Tahmin ve değerlendirme raporları gözünü gün içi ilerleyen vakitlere dikti.

Analistler, ABD’de iş gücü piyasalarında ABD Merkez Bankası FED’in hedeflerini hissetmeye başladı. Güç kaybı sonrası baskın güç şahin kanadından faiz artırımı söylemleri endişelerin hafiflemesine yardımcı oldu. Şubat ayı toplantısına kadar Powell’ın açıklama yapması bekliyor. Küresel ekonomiye direkt etki eden karaları sadece ABD halkı değil tüm dünya can kulağıyla merak etmeye başladı. Altın, döviz kuru, kripto olmak üzere ticareti yapılan ürünlerin fiyatını belirleyen karar fiyatları belli edecek.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU? (2 OCAK 2022 PAZARTESİ)

Altın fiyatlarında faiz artırımı endişesi hakim olmaya başladı. Fiyatlar son iki haftada geldiği noktaya oranla yüzde 11 değer kazandı. 2 Ocak altın fiyatları ne kadar?

  • Ons altın: 1.824 dolar
  • Gram altın: 1.096 TL
  • Çeyrek altın: 1.826
  • 22 ayar bilezik: 1.074 TL
  • Cumhuriyet altını: 7481 TL

GRAM ALTIN FİYATLARINA DOLAR/TL DESTEĞİ

Ons altının bir yıllık getirisinin yüzde 1,2, gram altının ise yüzde 37 olduğunun altını çizen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Altın, dolar ve TL bazında ne yazık ki enflasyona karşı yatırımcısını koruyamadı” dedi. Gram altın fiyatlarındaki yükselişin ise yüzde 36’sının Dolar/TL’deki yükselişten kaynaklandığının altını çizdi.

Altın fiyatları2023 yılında şahlanacak mı çakılacak mı? Uzman isim açıkladı!

“ALTIN TERCİHİ ÖNE ÇIKACAK”

“Ons bazında bakacak olursak; Fed başta olmak üzere faiz artırımlarının sınırlı olacağı beklentisi var. Öte yandan dünyadaki resesyon ve stagflasyon endişesi altın tercihini öne çıkaracak gibi duruyor” ifadelerini kullanan uzman isim ons altın için yaptığı tahminde, “2022’de gündemde olup işlemeyen jeopolitik gerginliklerin 2023’te daha etkin olması altını destekleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

GRAM ALTIN İÇİN 2023 TAHMİNİ

Önümüzdeki aydan itibaren altının 1825 dolardan sonra 1850-1900; 1950 ve hatta 2000’in üzerinde bir fiyat ulaşacağını düşünüyorum. Sene sonu rakamın ise 2350 seviyelerine gitme olasılığı var. Dolar/TL’de 20 lira geçilirse 30 TL’ye doğru hareket aralığına girilebilir. Bu senaryo gerçekleşirse gram altın 1650 liraya kadar yükselebilir” ifadeleri ile özetledi.

Altın fiyatları2023 yılında şahlanacak mı çakılacak mı? Uzman isim açıkladı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.