Altın fiyatları yükseliyor! Altın ne kadar artar? 4 Mayıs 2021

ABD'den gelen hazine tahvili haberleri ardından yükselişe geçen altın için piyasalarda hareketlilik devam ediyor.
Takip et
Altın fiyatları yükseliyor! Altın ne kadar artar? 4 Mayıs 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın fiyatları, ABD’de ISM üretim endeksinde meydana gelen gerilemeyle düşüş kaydeden dolar ve tahvil faizleri sonrası yükseldi. Gram altın ise küresel altın fiyastlarındaki düşüşü takip ederek hafif bir yükseliş kaydetti.

ABD’de üretim sektörü büyümesi Nisan’da ham madde sıkıntısı ve tedarik aksamaları sebebiyle yavaşlarken, ISM üretim endeksi 37 senenin zirvesi olan 64.7’den 60.7’ye gerileyerek piyasa beklentisinin altında kaldı.

10 sene vadeli ABD Hazine tahvili faizi haftaya yüzde 1,65 seviyesinde başladıktan sonra salı günü yüzde 1,59 seviyesine kadar geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de dün 1.134 seviyesine kadar tırmandıktan sonra bugün 1.131 seviyesinde bulunuyor.

Ons altın fiyatı

Nisan ayında dört haftanın üçünü kazançla kapatarak 2021 senesinde ilk kez bir ayı kazançla kapatan ons altın, yıl başından bu yana hala yüzde 5,8 aşağıda bulunuyor.

Ons altın, haftaya 1.768 dolar civarında başladıktan sonra tahvil faizleri ve dolar endeksindeki gerilemeyle yüzde 1,11 yükselerek 1.788 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın son birkaç haftadır Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki dalgalanmaların arasında sıkışırken geçen hafta 482 TL’ye kadar yükselerek bu senenin zirvesini görmüştü. Gram altın haftaya 472 TL civarında başladıktan sonra dolarTL’deki düşüşe karşın küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 475 TL’ye ulaştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.