Altın fiyatları yeniden düşüşe mi geçiyor?

Altın düşecek mi? Altın fiyatları için düşüş eğilimi güçlendi. Altın, ons tarafında 1700 dolar psikolojik desteğine dayanırken, gram altın ise Şubat ayında gördüğü 396 liranın sonrasında dolar kurundan bulduğu destekle yukarı yönde hareketlense de, ons etkisiyle tekrardan 400 lira sınırına çekildi. Peki altında 2020’nin rakamlarına ulaşmak mümkün olacak mı? İşte yatırımcıyı yakından ilgilendiren o haber…
Takip et
Altın fiyatları yeniden düşüşe mi geçiyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Altın fiyatları 2020 senesinde rekor üzerine rekor kırarken, yatırımcı 2021’de aradığını bulamadı. Uzmanlar ise altının uzun süreli bir yatırım aracı olduğu ile alakalı ısrarcı. Peki 2021 senesinde altın fiyatlarında beklenen yükseliş gerçekleşecek mi?

Parasal bolluğun etkisiyle altın fiyatları 2011’de zirve yaptı

2008 küresel finansal krizi öncesi 900 dolarlar düzeyinde dalgalanan ons altın fiyatları, krizin ekonomilere etkilerini azaltmak maksadıyla merkez bankalarının güvercin tutumu ve para politikaları ile oluşan bol likiditenin etkisiyle 2011 senesinde 1921 dolar seviyesine yükseldi.

Dünya merkez bankalarının öncüsü vaziyetinde bulunan ABD Merkez Bankası (Fed), 2012 senesinde önce söylemleri ile güvercin tutumundan dönüş için sinyal verdi sonrasında tarihler 22 Mayıs 2013’ü gösterdiğinde, Fed Başkanı Ben Bernanke, varlık alım programı ve parasal genişlemeyi aşamalı olarak son vermeyi planladıklarını duyurdu.

Altın fiyatları yeniden düşüşe mi geçiyor?

FED Başkanı Bernanke’nin açıklaması sonrası düşüş eğilimi netleşti

Ons altın, şahinleşen merkez bankaları tutumu ile tarihi zirve seviyesi olan 1921 dolardan yönünü aşağı çevirdi. 2013 senesine zirve seviyesinden ortalama 300 dolar aşağıda giren ons altın fiyatları, varlık alımlarının ve parasal genişlemenin aşamalı olarak son verileceği haberlerinin etkisiyle tepe taklak olarak senesi 1200 dolarlı seviyelerde kapattı.

Altın fiyatları düşüş trendini kuvvetlendirdi

2008 küresel kriz sonrası dönemde yaşama geçirilen genişlemeci para politikalarından dönüşün ilk sinyali olarak yorumlanan Bernanke’nin açıklamasının sonrasında aylar geçtikçe, kademe kademe parasal sıkılaşma gerçekleşti. Bu vaziyetle birlikte ons altın fiyatları, 2015’in aralık ayında 1046 liraya kadar geri çekildi. Ons altın fiyatları 1921 dolar tarihi zirvesi dikkate alındığında ortalama 4 senede yüzde 45’in üstünde değer kaybına uğradı.

2016 senesinde yeni ABD Başkanı Donald Trump oldu. Trump’ın dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD’nin başına geçmesi piyasalarda belirsizlikleri artırdı. Trump’ın başkanlık döneminde özellikle ticaret savaşları piyasaların üstündeki belirsizlikleri artırdı.

2018 senesinde yükseliş trendi güçlendi

Sabah’tan Mete Dirice’nin haberine göre küresel piyasalarda ABD Başkanı Donald Trump’ın belirsizliği artıran açıklamaları ve uyguladığı politikalar riskten kaçan yatırımcıları güvenli liman etiketine sahip altına itti. Böylelikle ons altın fiyatları özellikle 2018 senesinin son çeyreğinde yükseliş trendini kuvvetlendirdi.

2019’un ortalarında 1300 doların üstüne yükselen ons altın fiyatları, Çin’de patlak veren Covid-19 sağlık krizinin etkisiyle rekor yükselişler kaydetti.

Fed’in öncülüğünde başlayan düşük faiz politikası ve varlık alım programları bütün dünyada emsali görülmemiş bir likidite oluşturdu. Bu vaziyet Covid-19’un oluşturduğu belirsizlikle birleşince ons altın fiyatları Ağustos 2020’de 2075 dolar ile bütün zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Gram altın hem ons hem de kurdan destek buldu

Yurt içinde gram altın fiyatları da hem dolar kurundan hem de ons tarafından bulduğu destekle yükseliş trendine girdi. 2020 senesine 290 liradan giriş yapan gram altın pandemi ile birlikte önce 400 lira sonra 500 lira psikolojik direncini kırarak 6 Kasım tarihinde 540 lira ile bütün zamanların rekorunu kırdı.

Teşvik paketleri altın üstünde sınırlı etki yapmaya başladı

Tarihi zirvenin görülmesinin sonrasında, ons altın fiyatları Covid-19 aşısı gelişmeleriyle gevşeme hareketleri sergiledi. Piyasaların beklentisi sonbahar aylarında etkin aşıların açıklanacağı yönündeydi. Ons altın 1764 dolar seviyesine kadar gerilese de, teşvik paketlerinden bulduğu desteklerle zaman zaman 1900 dolar bandını zorladı.

Yeni senede teşvik paketi haberleri gelmesine karşın artık eskisi kadar kuvvetli hareket göstermeyen ons altın fiyatları, 1700 dolar sınırına kadar çekildi.

Gram altın fiyatları 6 Kasım’dan sonra çakıldı

Gram altın fiyatları hem ons tarafından esen ters rüzgarın etkisiyle hem de dolar/TL’deki sert geri çekilmenin etkisiyle 17 Şubat 2021 tarihinde 396 liraya kadar geri çekildi.

2021 senesine 454 liradan giren gram altın fiyatları Merkez Bankası’nın sıkı para politikası sonucunda gerileyen dolar/TL’nin etkisiyle kademe kademe geri çekildi. 2021 senesinde gram altın, yatırımcısına yüzde 12 düzeyinde bir kayıp yaşatırken, ons altın ise 1900’lü rakamlardan 1700 sınırına kadar geri çekildi. Ons altın da böylelikle 2021 senesinde ortalama yüzde 10 düşüş kaydetmiş oldu.

Altın fiyatlarını ‘parasal genişleme beklenenden önce sona erecek’ korkusu sardı

Geçen hafta ABD’de enflasyonda yükseliş hızlanacak korkusu piyasaları sarstı. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybetti. ABD’de enflasyonda yükseliş hızlanır mı korkusu sebebiyle Fed’in beklenenden önce para politikasında olası bir sıkılaştırma yapabileceği algısı piyasalarda oluşmaya başladı.

Ons altın fiyatları kritik sınıra dayandı

Altın fiyatları daha önce olumlu teşvik paketleri haberleriyle yükseliş kaydederken, son olarak ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan teşvik paketinin etkisinin sınırlı olduğu görüldü. Ons altın 1.9 trilyon dolarlık devasa teşvik paketine karşın 1700 dolar bandına geri çekildi.

Türkiye ekonomisindeki reform hareketleri, Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleme stratejisi doğrultusunda sıkı para politikası duruşu sonucunda uzunca bir müddet faizin enflasyonun üstünde kalacağı beklentisi dolar/TL’yi baskı altında tutuyor.

ABD’de ekonomi çok ısınırsa fed beklenenden önce hamle yapabilir

Ons altını parasal genişleme beklenenden önce sona erecek korkusu sardı. Ekonomistler, ABD’de parasal bollukla ekonominin aşırı ısınması vaziyeti ortaya çıkarsa, Fed’in beklenenden önce varlık alımlarını azaltarak sonrasında ise faiz hamlesiyle parasal sıkılaştırmaya gidebileceğini dillendirmeye başladı. Ekonomistlerin beklentisi Fed’in 3 seneden önce faiz artırımı yapmayacağı yönündeydi.

Altın fiyatları için tarih tekerrür eder mi?

Fed’in piyasa beklentisinden önce güvercin duruşundan vazgeçmesi yahut beklentisinin kuvvetlenmesi vaziyetinde özellikle 2013 senesinden sonraki ons altındaki düşüşün benzerinin görülmesi riski ons altın yatırımcısının önünde duran en büyük soru işaretlerinden birisi olarak görülüyor.

Altın fiyatları için bazı analistler ise, parasal genişlemenin daha uzun seneler yılar süreceği tahmininde bulunarak, altının özellikle orta ve uzun vadede emtia gömleği giyerek tekrardan bir çıkış trendi yakalayabileceğini öngördü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.