Altın fiyatları ABD’den gelecek enflasyon rakamlarını bekliyor!

Küresel ekonomiler enflasyonla mücadele ederken merkez bankaları enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarını sürdürüyor. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterilen ABD’de de kritik enflasyon rakamları bugün açıklanacak. Son açıklanan enflasyonun yüzde 6.8 olması ve bugünkü enflasyonun da yüzde 7’nin üstünde olması bekleniyor. Bu gelişmeler Fed’in faiz artırımı hamlesini öne çekmeye sebep olacakken altın fiyatları da yükseliş gösteriyor. Ons altın 1823 dolara tırmandı.
Takip et
Altın fiyatları ABD’den gelecek enflasyon rakamlarını bekliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya ekonomileri enflasyonla problem yaşamaya devam ediyor. Koronavirüs salgınına ilişkin alınan genişlemeci önlemler ardından piyasalarda oluşan para bolluğu enflasyon oluşturdu. Bu enflasyonu dizginlemek için merkez bankaları da faizleri artırıp piyasadan parayı çekmeye çalışıyor.

En büyük ekonomiler arasında olan ABD ekonomisinde de enflasyon tehlikeli hale gelmeye başladı. Geçtiğimiz ay yüzde 6.8 olarak açıklanan enflasyonun Aralık ayında yüzde 7’nin üstünde gelmesi bekleniyor.

Fed’in faiz artırım hızını artıracak olan enflasyondaki yükseliş altın fiyatlarını olumsuz etkilemesi beklenirken tersi vaziyet yaşanmaya başladı.

Koronavirüste yeni varyant olan Omicron’un hızla yayılması, özellikle ABD’de günlük vaka sayılarının 1 milyonu aşması altına olan talebi artırmaya başladı. Bazı Avrupa ülkelerinin koronavirüs sebebiyle tekrardan kapanma kararı alması da altın fiyatlarını destekliyor.

Olası bir kapanma anında ticaretin tekrardan yavaşlayacak olması, piyasada para dolaşımının düşeceği beklentisi de altını yükselten öbür nedenlerden birisi.

ONS ALTIN 1823 DOLARA TIRMANDI

Bütün bu gelişmeler ışığında ons altın fiyatları sert yükseliş hareketi gösterdi. Güne 1822 dolardan başlayan ons altın gün içinde en düşük 1818 dolar, en yüksek de 1823 dolar seviyesini gördü. Saat 06:25 itibarıyla ons altın 1819 dolar seviyesinde işlem görüyor.

GRAM ALTIN GÜÇLENİYOR

Gram altın fiyatları da ons altın ve dolar kurundaki volatilitenin etkisiyle kuvvetli duruşunu sürdürüyor. Gram altın güne 809 liradan başladı. Gün içinde en düşük 803 lira, en yüksek de 809.7 lira seviyesini gördü. Saat 06:25 itibarıyla 804.9 liradan alıcı buluyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.