adplus-dvertising

Altın Baklava Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin düzenlediği 7. Altın Baklava Uluslararası Öğrenci Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yerli film imalat sayımız 17 kat arttı. Yerli yapımlarımızın 2 milyon olan izleyici sayısı 33 milyon seviyesine yükseldi” şeklinde konuştu.
Takip et
Altın Baklava Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nce (HKÜ) 7’ncisi gerçekleştirilen Altın Baklava Uluslararası Öğrenci Film Festivali’nin gala ve ödül töreni, HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Tören yarışmaya katılan filmlerden oluşan kısa filmin izlenmesiyle başladı.

Altın Baklava Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Törende konuşan Bakan Ersoy, kültür ve sanat alanında arzu edilen hedefe ulaşılması için uzun zamanlı plan yapılması gerektiğini belirtti. Kültür ve sanat alanında kısa vadede netice almanın her zaman mümkün olmadığını ifade eden Ersoy, “Bugün dünyanın dört bir yanında farklı kültürlerin alakasını çeken sanat organizasyonlarının arkasında yalnızca kamu desteği değil, sivil oluşumların da ciddi katkıları yer almıştır. Bu destekler sayesinde birçok mühim sanatçının eseri günümüze kadar gelmiş, düşünürlerin metinleri çağları aşan bir etkiye ulaşmıştır” dedi.

“Yerli film imalat sayımız 17 kat arttı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak her zaman genç sanatçıların yanında olduklarını ve sinema sektörünün daha da kuvvetlenmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin altını çizen Ersoy, “2019 senesinde Sinema Yasası’ndaki değişikliklerin çok olumlu neticeler doğurduğunu gördük. Ülkemizi film imalat merkezlerinden biri haline getirilebilmek maksadıyla 2019’da Sinema Yasası’muzda mühim değişiklikler yaptık. Yalnızca son 3 senede destek verdiğimiz proje sayısı bin 200’e gelmiş vaziyette ve 280 milyona yakın destek sağladık. Yerli film imalat sayımız 17 kat arttı. Yerli yapımlarımızın 2 milyon olan izleyici sayısı 33 milyon seviyesine yükseldi. Öte Yandan Türk dizilerinin dünyanın çeşitli coğrafyalarında yayınlanması için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Bu emeklerimizin karşılığı olarak dizilerimiz şu anda 150’den fazla ülkede izleniyor. Dünyada Amerika’dan sonra en fazla dizi film ihraç eden ülke Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

Altın Baklava Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Türk sinemasındaki potansiyelin en doğru ve en etkin biçimde yönetilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Ersoy, “Hepimiz biliyoruz ki çağımızın en etkin kuvvetlerinden biri de başta sinema olmak üzere sanattır. Sanatın evrenselliğini hiçbir zaman göz ardı edemeyiz. Ülkeler gelişmişliğinin göstergesi olarak yalnızca sahip oldukları ekonomik, teknolojik, siyasal olanaklarla değil sanatsal üretimleriyle de değerlendirilmektedir. Bu farkındalıkla hareket ettiğimiz içindir ki ülkemiz artık dünyanın mühim sanat imalat merkezlerinden biri haline gelmiştir” dedi.

Altın Baklava Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Ersoy, festivale katkı sağlayanlara teşekkür ederek, genç sanatçılara başarılar diledi. Konuşmaların sonrasında festivalde dereceye giren eserlerin sahiplerine protokol mensupları tarafından ödülleri takdim edildi. Dereceye giren eserlerin fragmanının da izlendiği tören, protokol ile eser sahipleri ve jüri mensuplarının hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.