Altın, ABD’den gelen tarım dış istihdam haberi ile düşüşe geçti!

ABD’de tarım dışı istihdam aralık ayında 199 bin yükseliş ile beklentilerin çok altında oldu. Altın fiyatı için büyük öneme sahip verinin açıklanmasının sonrasında aşağı yönlü hareketlilik başladı. Ons altın fiyatı 1783 dolara kadar inerken, gram altın ise dolar kuru hareketliliği sebebiyle 800 lira sınırında bulunuyor. İşte piyasalarda son dakika gelişmeleri…
Takip et
Altın, ABD’den gelen tarım dış istihdam haberi ile düşüşe geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’de Aralık ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı.

ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen ay tarım dışı istihdam 199 bin olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 422 bin artacağı yönündeydi. Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi 210 bin seviyesinden 249 bin seviyesine revize edildi.

Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 3,9’a geriledi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 4,2’den yüzde 4,1’e ineceği yönündeydi. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 7,7’den yüzde 7,3’e indi. ABD Merkez Bankası(Fed), son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisini önümüzdeki 3 sene için yüzde 3,5 olarak açıkladı. Özel sektörün istihdamı 211 bin ile piyasa beklentisi olan 365 binin altında kaldı. İmalat sektöründe istihdam 26 bin artarken, kamuda istihdam 12 bin azaldı. Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,6, senelik yüzde 4,7 artış gösterdi. Analistlerin beklentisi aylık yüzde 0,4, senelik yüzde 4,2 artış olacağı yönündeydi. Ülkede işgücüne katılım oranı yüzde 61,8’den yüzde 61,9’a revize edildi.

DOLARDA SEYİR POZİTİFE DÖNDÜ

Beklenenin çok altında kalan tarım dışı istihdam rakamına rağmen ücretler ve işsizlik oranının beklentiden iyi gelmesiyle piyasalarda ilk olarak negatif fiyatlanan dolarda seyir pozitife döndü. ABD Dolar Endeksi 96,25’e yükselirken, Euro/dolar paritesi 1,1292’ye geriledi. Veri öncesi 13,85 seviyesinde işlem gören dolar/TL kuru ise şu sıralar 13,90 seviyesinde bulunuyor.

ALTIN FİYATLARINDA SON VAZIYET

Tarım dışı istihdam öncesi ons altın 1791 dolardan işlem görüyor. Dün 1786 dolara gerileyen altın bu hafta yüzde 2 kayıp yaşadı. Altında düşüşte Fed’in Mart ayında faiz artıracağı ve 10 senelik tahvil faizindeki yükseliş etkili oldu. Bugün açıklanan istihdam verisinin sonrasında ilk tepki olarak ons altın 1785 dolara geriledi.

Gram altın ise yurt içinde dolardaki hareketlilik ile gün içerisinde 802 liraya çıkmasının sonrasında şu sıralarda 799 liradan işlem görüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.