Altcoin Nedir? Altcoin nasıl alınır?

Bitcoin'in şifrelenmiş kod dizini kullanan bir sanal para olarak ortaya çıkmasının ardından altcoinler aynı yolu izledi. Bu alana olan ilginin artması ile beraber çözümlenen bitcoin şifrelerinin ardından altcoin gündeme geldi. Altcoin'ler, Bitcoin'in dışında kalan kripto para birimleri olarak karşımıza çıkıyor. Altcoin ve Bitcoin Neyle Alınır?

Altcoin ve Bitcoin Neyle Alınır?

Altcoin ve Bitcoin’i genel olarak 3 türlü alabilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;

Bitcoin Madenciliği Yaparak
Ticaret Yaparak(Bir şey karşılığı ücret Olarak Bitcoin almak)
Kredi Kartı ile Satın Alabilirsiniz
Eğer Bitcoin madenciliği nedir bilmiyorsanız ve Bitcoin karşılığı ticaret yapamam diyorsanız Bitcoin ve Altcoinleri Türk Lirası veya Dolar gibi gerçek para birimleriyle satın alabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Binance veya Paribu gibi sitelerden kredi kartınız ile bakiye eklemek ve bakiyeniz ile istediğiniz Altcoin’i almak.

ALTCOİN NEDİR?

Bitcoin, kısaca şifrelenmiş bir kod dizini kullanan sanal para birimi olarak olarak biliniyor. Son zamanlarda bu alana olan ilginin artması ile beraber çözümlenen bitcoin şifreleri artmış ve bu işle ilgili donanımlar üretilmiştir. Bitcoin dünyasına olan ilginin artması ile üretilen şifrelerin zorlukları da paralel artmış bu da farklı bitcoin türevlerinin türemesine yol açmıştır.

Farklı bir algoritma yapısına sahip olan yeni şifrelenmiş birimlere Altcoin denir. Yani bir nevi bitcoin benzeri/türevi şifrelenmiş para birimleridir. Gündemde 200’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar bitcoin exchange sitelerinde oldukça ilgi görmektedir.

Ancak exchange sitelerinde her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi ise genel anlamda altcoinlerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve gerekli talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır. Altcoinleri rahatlıkla Bitcoin’e çevirebileceğiniz Cryptsy sitesinde aktif olarak 150 coin işlem görmektedir.

Gündemde en çok tercih edilen altcoin algoritmaları

Sha-256 Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Büyük hacimli kripto paralar arasında yer alan Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.
SCRYPT
Keccak
Quark
Ipo/Shares

Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Gündemde en çok ilgi odağı olan ve 2. Büyük Şifrelenmiş para birimi olarak kabul edilen Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.

Keccak algoritması ise Maxcoin ile ünlenmiş ve kullanılmaya başlamıştır. Maxcoin, CPU tabanlı sistemler için öncelikli olarak gelişmiş ve ekran kartı ile çalışan mining programlarıyla oldukça kazançlı bir coin olarak gündemde yerini sabitlemiştir.

İşlemci gücünüze güveniyorsanız ve iyi bir Quark tabalı coin biliyorsanız kar edebilirsiniz. Çeşitli Quark tabanlı coinleri kazarak ( özellikle ekran kartını yan programlarla destekleyen ) iyi düzeyde kazanç elde edebilirsiniz.

Ripple coin ile ünlü olan Ipo türü şifrelenmiş coinler ise gönderdiğiniz Shares oranına göre size kazanç sağlamaktadır.

NEDEN ALTCOİN ÜRETİLİR?

Birinci nedeni madencilik için en önemli konu olan zorluk seviyesinin düşük olmasıdır. 1’e yakın zorlukta bir altcoin çok daha hızlı bir şekilde üretilebilir ve kazanç sağlanabilir. Ancak bitcoin ve litecoin (2. En Büyük Şifrelenmiş para birimi) para birimleri oldukça yüksek seviyede zorlukta kazıldığı için daha düşük seviyede yeni “klon coinler” üretilmektedir. Bu coinlere altcoin denir ve arz / talep oranına göreexchange sitelerinde değer görür. Sizde bu değere göre düşük zorluktaki coinleri üretebilir ve o anki kura göre bitcoin cinsine çevirebilirsiniz.

ALTCOİNLER TERCİH EDİLMELİ MİDİR?

Altcoinler kesinlikle tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her altcoin, exchange yapılan sitelere eklenmeyebilir. Kısa sürede ilgi çekecek ve kullanıcıya hitap edecek altcoinler tercih edilmelidir. Buna ilişkin olarak yeni çıkan altcoinler, madencilerin ve yatırımcıların dikkatini çekebilmek adına çeşitli yollar denemeye başlamıştır. Rekabetin artmasıyla birlikte piyasaya sürülen her altcoin ya bir oyun ile kendisini desteklemeye çalışır, ya da belli başlı toplumsal görüş ve harekete destek olma vaadi ile çıkış yapar. Bu piyasaya girmeden önce çok ciddi araştırmalar yapmak ve genel olarak risklerini çok iyi anlamak gerekir. Sonuçta her adımda unutulmaması gereken bir gerçek vardır. Bitcoin ve altcoin dünyası tüm enstrümanlarıyla birlikte deneysel bir projedir, riskleri çok yüksektir. Zaten kazanç getiren bir dünya olması da bu risklerden kaynaklanmaktadır. Bizler CoinTürk ailesi olarak bu dünyanın risklerini her zaman göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

EN İYİ 5 ALTCOİN

(kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir)

1. Enjin Coin (ENJ)

Enjin Coin oyun içi eşya transferine yeni bir boyut kazandırıyor. Hali hazırda oyun içi eşyaları takaslamak için bir sürü web sitesi varken Enjin Coin bu işe yepyeni bir soluk getirerek Enjin Coin karşılığında eşya satışına veya takasına izin veriyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu koin 2018 ortalarına doğru büyük ilgi göreceğe benziyor. Şimdiden Unturned, ARK Survival, Minecraft gibi oyunlar ile anlaşma içerisinde olan bu koin, ilerleyen zamanlarda daha farklı oyunlar için de destek sunacak ve bu da koinin değerini arttıracak gibi gözüküyor. Yatırım yapacakların Enjin Coin’e bir göz atmasında fayda var.

2. Monaco (MCO)

“İstediğin zaman, istediğin yerde!” sloganıyla ortaya çıkan Monaco da yine 2018 yılı için değerlendirilmesi gereken bir diğer para birimi. Esas kullanım amacı para ve kripto koin transferlerini komisyonsuz bir şekilde ve hızlıca gerçekleştirmek olan bu para birimi yalnızca mobil cüzdanla kalmıyor ve kart olarak da karşımıza çıkıyor. Kredi kartı gibi paranızı Monaco’nun size verdiği kartlara atarak anlaşmalı iş yerlerinde rahatça harcama yapabiliyorsunuz. Özellikle seyahat edenlerin ödediği yüksek komisyonları göz önünde bulundurunca gerçekten güzel bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. 2018 yılı için bu koini aklınızın bir köşesine yazmakta fayda var.

3. Basic Attention Token (BAT)

Reklamcılık dünyasına yepyeni bir soluk getiren Basic Attention Token belki de 2018 yılında patlama yapabilecek diğer koinlerden bir tanesi. Mevcut internet reklamlarında aracı kurumun komisyon oranlarının çok yüksek olmasından ve reklamların doğru hedef kitleye ulaşamamasından yola çıkan ekip bu koini geliştirdi ve bence iyi ki geliştirdi. Basic Attention Token ile reklam verenler istediği hedef kitleye çok düşük maliyetlerle ulaşabilirken yalnızca reklamı gerekli ilgiyi çekerse para ödüyor. Ayrıca reklamlara ilgi gösteren kullanıcılar ve reklamları barındıran site/uygulama sahipleri de aracı kuruma yüksek komisyon ödemeden direk reklam verenden ödemesini alıyor. Proje geliştirilmeye devam ediyor ve böyle giderse Google, Yandex, Amazon gibi reklam servislerini yakın gelecekte silip süpürecek gibi duruyor.

4. Siacoin (SIA)

Bulut bilişimi ve bulut depolama teknolojisi Siacoin ile tamamen farklı bir boyut kazanıyor. Büyük firmalardan alınan bulut hizmetinin aksine Siacoin ile çok düşük ücretler karşılığı dosyalarınızı bulut servisinde barındırabilirsiniz. Diğer bulut hizmetlerinin aksine Sia teknolojisinde dosyalarınız bir sunucuda barındırılmıyor. Tüm dosyalar sia sisteminde kayıt altına alındıktan sonra bilgisayarında kullanmadığı alanı değerlendirmek isteyen kullanıcıların bilgisayarlarına şifreli olarak yükleniyor ve dosyalar tek bir yerde durmak yerine birbirinden farklı onlarca cihazda duruyor. Bu teknoloji sayesinde dosyalarınıza zarar vermek isteyen kişiler için işler gerçekten zorlaşıyor ve daha güvenli bir bulut depolama alanı oluşuyor. Ayrıca bilgisayarında dosya barındıran kişiler de dosya barındırdıkları için para kazanabiliyor. Son üç ay içerisinde %100 değer kazanan Siacoin, 2018 yılında umut vaadediyor.

5. Steem (STEEM)

Kripto madenciliğini sözlük/blog tarzı formatla buluşturan Steem çok kısa sürede çok büyük bir başarı elde etmiş durumda. Kullanıcılarına yazı yazarak Steem kazanma imkanı veren bu sistem aslında internetteki ücretsiz blogların blockchain üzerine inşa edilmiş versiyonu diyebiliriz. Kullanıcılarına istedikleri alanda istediklerini yazma hakkı veren ve tamamen merkezi olmayan bir sistem ile çalışan Steem şimdiden çok ses getirmiş ve değerlenmeye başlamış durumda. Kripto dünyasında Blockchain tabanlı olan belki de en bilinen proje diyebiliriz. Eğer bu şekilde ilerlemeye devam ederse, sanıyorum WordPress tarzı blog sitelerinin de sonu gelecektir. 2018 yılı için yatırım yapılacaklar arasında ikinci sırayı tam olarak hak ediyor.

Ancak kripto para borsalarında her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi genel anlamda altcoin’lerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve gerekli talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır.

COIN İLE TOKEN ARASINDAKİ FARK

Coin ile token arasındaki fark nedir sorusu, kripto para dünyası içinde en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Kafa karıştırıcı gibi görünse de gayet basit bir açıklaması vardır. Kısaca özetlemek gerekirse, coin kendi blockchain’ine sahip dijital para birimi iken; token kendi blockchain’ine sahip olmayan bir varlık olarak tanımlanabilir. Burada blockchain, şifrelenmiş veriyi dağıtan son derece güvenli bir sistem olarak düşünülmelidir.

Token, kendi blockchain’ine sahip olmayan, bir coin’in blockchain’i üzerinde çalışan dijital bir varlığı ifade eder. Diğer bir deyişle, token ile ödeme yapamaz, istediğiniz şeyi satın alamazsınız. Sadece belirli bir yapı içinde belirli bir amaç dahilinde kullanabilirsiniz. Token’ı bir konser bileti olarak düşünebilirsiniz. Bu bilet ile sadece konsere gidebilirsiniz, farklı türden ödemelerinizi gerçekleştiremezsiniz. Tether, USD Coin, Dai vb. birer token’dır.

Coin nedir?
Coin ise, tıpkı para gibi bir değişim aracıdır. Para ile tek farkı dijital bir özellikte olması yani fiziki bir varlığa sahip olmamasıdır. Yine para gibi, kolaylıkla transfer edilebilir. Coin’ler, birçok yetkin kişi ve kurum tarafından geleceğin para birimi olarak kabul edilmektedir. Kripto para veya dijital para birimi olarak da adlandırılır. Kendi blockchain’ine sahip olması, bu sorunun büyük bölümünü açıklığa kavuşturur. En popüler coin ise bitcoin’dir. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan ethereum, litecoin ve ripple vb. altcoin’ler de teknik olarak coin’dir.

Dev Şirketlerin Yatırımını Duyuran Altcoin Sert Yükseldi

İki fon yaklaşık 30 milyon LEND tokanının tanesini 0,10 $ karşılığında satın aldı. ParaFi ortağı Santiago Roel Santos ve Aave CEO’su Stani Kulechov’a göre, yatırım fonu ParaFi, piyasa satın alımı ve Aave ekibiyle bir token satışı yoluyla biriktirdikleri yaklaşık 4,5 milyon dolarlık LEND’e sahip durumda.

Altcoin Nedir? Altcoin nasıl alınır?

Aave Fayda Sağlayacak

Merkezi olmayan para piyasası protokollerine doğru hareket eden özel borçlanma / borç verme faaliyetlerinde önemli bir piyasa değişikliği olacağı görülüyor. Aave, bu temel değişiklikten önemli ölçüde fayda sağlayacak gibi.

Gerçekten de, borç verme protokolü Compound’un yönetişim tokenının piyasaya sürülmesi, DeFi uygulamaları etrafında bir ilgiyi tetikledi. Protokolde kilitlenen toplam değer, yönetişim tokenları ilk yazıldığı tarihte 90 milyon dolardan 695 milyon dolara sıçramıştı. Borç verme ürünleri de sunan Aave, hem borçlanma hem de borç verme talebindeki büyümeyi de gördü.

Yeni yatırımın yanı sıra Aave, ekibin konuşlandırmaya hazırladığı birkaç yeni özelliği de tanıttı. Kulechov’a göre, ekip önümüzdeki iki hafta içinde yönetişim akıllı sözleşmesini test etmeyi planlıyor ve bu da kullanıcıların protokolün zincirleme yönetişim sürecine katılmasını ve tekliflere oy vermesini sağlayacak.

İlk olarak 2017 yılında ilk kripto para teklifi ile verilen LEND, AAVE’ye ve likidite sağlayıcılarını telafi edecek ve AAVE sahiplerini sigorta fonu için tokenlarını paylaştırmaya teşvik edecek yeni bir ödül sistemi ile birlikte göç edecek. Fon,% 80 AAVE /% 20 ETH havuzu olarak piyasa yapma protokolü Balancer üzerine inşa edilecek. Stakerlar hem Aave hem de Balancer’dan ödüller alabilecek.

Fiyat Fırladı
Bu gelişme üzerine LEND’in fiyatında önemli ölçüde artışlar gerçekleşti.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı