adplus-dvertising

Altay Tankına yerli motor üretimi için son aşama!

Tr Motor CEO’su Dr. Osman Dur, online bir platformda düzenlenen etkinlikte Altay tankı için üretilen yerli motor çalışmaları ile ilgili bilgi verdi.
Takip et
Altay Tankına yerli motor üretimi için son aşama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin Altay ana muharebe tankına yönelik motorun, “Çok az süre önce” çalıştığını kaydeden Dur, motorun şu an testte olduğunu belirtti.

Altay tankı için geliştirilen BATU motor ve transmisyonu hakkında süreç ile ilgili bilgi veren Dur, “Savunma sanayilelerinde motorlarda yabancı ortaklık koşulu var. Yani bir motoru yaparken asla yabancılardan teknik destek temin etmek mecburiyetindesiniz. Yoksa bu motoru yapamazsınız gibi bir düşünce var; daha önceki şartname böyleydi savunma sanayinin. Ben bunu kırdırdım. Bu motoru biz yaparız. Biz kendi ekibimize güveniyoruz. Know-how transferi, teknoloji transferi benim gözümde hikâyedir.” şeklinde konuştu.
Altay Tankına yerli motor üretimi için son aşama!

sman Dur, Fırtına obüsü için geliştirilen 1000 beygir gücündeki motorun çalıştırıldığını; 1500 beygirlik motorun tasarım ve imalatının tamamen bittiği söyledi. Dur, 1000 beygirlik motorun transmisyonunda İngilizlerle iş birliğine gidildiğini, ilk çalıştırmanın yapıldığını ve test sürecine girildiğini belirtti.

Savunma Sanayii Başkanlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri Daire Başkanı Mesude Kılınç, Mart ayında gerçekleştirilen Savunma Teknolojileri Günlerinde, 1500 beygirlik pistonlu dizel motor ve tam otomatik tahrikli transmisyon olarak tasarlanan güç grubunun 2024 senesinde tank üstünde kabul edilmesinin planlandığını ifade etmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.