adplus-dvertising

ALTAY tankı için seri üretime başlanıyor!

Milli muharebe tankında motor düğümü çözülünce ALTAY’da testlere başlandı. Sırada seri imalat var. Uzmanlar, “Zırh yetmiyor, aktif koruma koşul” şeklinde konuştu.
Takip et
ALTAY tankı için seri üretime başlanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin ilk yerli ana muharebe tankı ALTAY’da kullanılacak motor, tanka entegre edildi. Testler devam ederken tankın seri imalatına iki sene içinde başlanacak. Tanksavarlara karşı tankları koruma tank zırhlarının yanı sıra aktif koruma sistemleri de büyük önem taşıyor. Bu kapsamda tanklar için hayati öneme sahip koruma sistemlerinden ASELSAN’ın geliştirdiği yerli Aktif Koruma Sistemi’nin (AKKOR) ALTAY tankına da entegre edileceği öğrenildi.

AKTİF KORUMA KRİTİK ÖNEMDE

Reaktif zırhların Javelin gibi tanksavar füzelerine karşı etkisiz olduğunu söyleyen savunma sanayi uzmanları, Rusya ve Ukrayna arasında savaşta Rusların bu sebeple oldukça fazla tank kaybettiğine dikkat çekerek tanklarda aktif koruma gerektiğine vurgu yapıyor.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı yaratıyor. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üstüne gelen roket yahut tanksavar füzesini çok kısa zamanda algılayacak.

Yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üstünde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirebiliyor.ALTAY tankı için seri üretime başlanıyor!

YERLİ MOTOR ÇALIŞMALARI HIZ KAZANDI

Öte yandan, ALTAY için yerli motorun geliştirilmesine yönelik çalışmalar da hız kazandı. 2018’de sözleşmesi uygulamaya giren Batu motoru ile tankın ilk prototipi geçtiğimiz aylarda kendini gösterdi.

1500 beygir motor olarak çalışılan ALTAY motorunda transmisyon aşamasına gelindi. Motorun entegre olarak önümüzdeki sene çalıştırılması planlanıyor.ALTAY tankı için seri üretime başlanıyor!

ÜSTÜN ÖZELLİKLERE SAHİP

Günümüzün ve geleceğin muharebe koşullarına uygun olarak geliştirilen ALTAY ana muharebe tankı imalat projesi, 2018 senesinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri imalat sözleşmesiyle temelleri atıldı.

Proje çerçevesinde ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 tane ALTAY tankı üreterek TSK’ya teslim edecek. ALTAY tankı kompozit malzemeden üretilip içinde yeni nesil zırh tipi barındırıyor.

Tankın atış menzili 8 kilometre. 4 kişilik mürettebata (tank komutanı, nişancı, doldurucu, şoför) sahip olan tankın, ağırlığı 65 ton. Süspansiyon sistemi sayesinde keskin dönüşler ve üstün manevra yeteneğine sahip olarak tasarlanan ALTAY, 12,7 mm ağır makineli tüfek ve ASELSAN Sarp gibi öbür silahları da içinde barındırıyor.

Yeni bilgisayar teknoloji sayesinde atış kontrol sistemi normal tanklardan daha üstün olduğu söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.