Alp Er Tunga’nın mezarını bulundu

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, efsaneler konu olmuş Türk hakanı Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu iddia etti.
Takip et
Alp Er Tunga’nın mezarını bulundu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bazı tarihi kayıtlarda M.Ö. 7. yüzyılda yaşadığı iddia edilen Saka Türklerinden Alp Er Tunga, efsanelere konu olmuş bir Türk Hakanı.

Hakkındaki iddialara göre; İran’ın ve Azerbaycan’ın bir bölümünü kapsayan bir “Turan İmparatorluğu” kurmuş.

Isimi hem Divan-ı Lügat-it Türk’te hem de Kutadgu Bilig’de geçen Türk Hakanı için İranlı şair Firdevsi, Şehname isimli eserinde “Afrasiyab” yani “İran’ın baş düşmanı” ifadesini kullanmış.

Selçuklu Türklerinin atası kabul edilen ve Türkmenistan’daki Merv kentini kurduğu ifade edilen Alp Er Tunga’nın mezarı, tarihçiler tarafından hep bu kentte arandı.

“BUHARA’DA BULUNDU” İDDİASI

Özbekistan’ın Buhara şehrinde incelemeler yapan Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Necati Demir, Alp Er Tunga’nın mezarını bulduğunu öne sürdü.

Twitter’dan açıklama yapan Demir, “Türk dünyasına saygı ile duyurumuzdur. Türklüğün ortak atası Alp Er Tunga’nın mezarı Buhara’da tarafımca bulunmuştur. Detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde. Türk dünyasına selam olsun” ifadelerini kullandı.

“AYRINTILARI SONRA AÇIKLAYACAĞIM”

Mezarın ayrıntıları hakkında bilgi vermeyen Demir, Hürriyet gazetesinden Musa Kesler’e yaptığı açıklamada, “Eski Arap ve Fars kaynaklarında Alp Er Tunga’nın mezarının Buhara’da olduğu geçiyordu. Bölgedeki tarihçi ve araştırmacılardan da destek aldım. Ayrıntılarını önümüzdeki günlerde açıklayacağım” şeklinde konuştu.

TARİHÇİLER TEMKİNLİ

Bugüne kadar Alp Er Tunga’nın nerede ve ne zaman yaşadığına dair kesin bir bulgu bulunmuyor.

O yüzden tarihçiler, Hürriyet’e verdikleri demeçte, Demir’in açıklamalarına temkinli yaklaştı.

“Alp Er Tunga efsanevi bir kişilik. Gerçekten yaşayıp yaşamadığı bile henüz somut verilerle tespit edilebilmiş değil” diyen Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, “Dolayısıyla Alp Er Tunga’nın mezarının bulunabileceğini de düşünmüyorum. Bu konuda temkinli olmak lazım” ifadelerini kullandı.

“HOCANIN DETYALARI AÇIKLAMASINI BEKLEMEK GEREKIR”

Doç. Dr. Murat Özkan, “Alp Er Tunga’nın yaşadığına inanılan döneme kadar somut unsurlara ulaşmak çok zor. Bu sebeple Alp Er Tunga’nın mezarının bulunduğuna dair incelemenin kaynaklarına ve bulgulara bakmak gerekir. Bu iddiaları ortaya atan hocamızın ilerleyen günlerde açıklayacağı verilere göre bir değerlendirme yapmak daha mantıklı olacaktır” derken, Doç. Dr. Murat Öztürk ise, “Alp Er Tunga’nın yaşadığı yahut gerçek bir kişi olup olmadığı belli değil. Öte Yandan yaşadığı kesin olan birçok hükümdarın mezar yeri bile henüz tespit edilememiştir. Her şeyden önce Alp Er Tunga’nın ne zaman ve nerede yaşadığının münakaşaya yer bırakmayacak biçimde ispat edilmesi lazım. Sonra o mezarın ona ait olduğuna dair de somut bulgular olması lazım. O kadar eski devirler için ve de böylesi efsane olarak ön plana çıkmış ve gerçekliği kesin olmayan biriyle alakalı mezar yeri konusunda net görüş ortaya konması çok zordur” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.