Alp dağlarına kırmızı kar yağdı!

Yaz ayları yaklaşırken, Alp dağlarının yüksek kesimlerinde, ‘kırmızı kar’ görüldü. Bilim insanları, mikroalglerin çoğalmasının karın renk değiştirmesine neden olduğunu açıkladı.
Takip et
Alp dağlarına kırmızı kar yağdı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yaz ayları yaklaşırken Alp dağlarının yüksek kesimlerinde görülen ‘kırmızı kar’, bilim insanlarını harekete geçirdi. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, mikroalglerin çoğalmasının karın renk değiştirmesine sebep olduğu ve bu vaziyetin, havadaki karbondioksit miktarının artması ve iklim değişikliği sebebiyle gerçekleştiği kaydedildi. Bilim adamları, mikroalglerin kışın da bulunduğunu, ancak sayıları ve yeşil renkleri sebebiyle daha az göründüklerini söyledi.

Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi Hücre ve Bitki Fizyolojisi Laboratuvarı Direktörü Eric Marechal yaptığı açıklamada, “Mayıs’tan itibaren güneş ışınlarının çok kuvvetli hale gelmesiyle algler, güneş kremi görevi gören kırmızı moleküllerden oluşan bir kalkan yaratır. Bu dönem, çoğaldıkları zamana denk gelerek zirvelerde gerçeküstü manzaralar sunuyor” ifadelerini kullandı.

Alp dağlarına kırmızı kar yağdı!

“KIRMIZI KAR BUZLARIN ERİMEYİ HIZLANDIRIYOR”

Meydana Gelen bu vaziyetin son senelerde endişe verici biçimde artmasının nedeninin, alglerin beslendiği atmosferdeki karbondioksitin artışı olabileceği konuşulurken, mikroalglerin kar erimesini hızlandırdığı tahmin ediliyor. Konuya ilişkin Direktör Marechal, “Ne yazık ki, kırmızı renk karın albedo etkisini ortadan kaldırarak buzulların erimesini kolaylaştırıyor. Bu vaziyet, güneş ışınlarını daha az yansıtır, ısınır ve daha hızlı erir” şeklinde konuştu.

“HÜCRE YAŞLANMASINA KARŞI”

Bu mikroalglerin, antioksidanlar açısından zengin olmaları sebebiyle hücre yaşlanmasına karşı mücadelede kullanabileceği bildiren Direktör Marechal, “Sanguina molekülleri antioksidanlar açısından zengindir ve hücrelerin yaşlanmasına karşı mücadelede sağlık ve hatta yeni yakıtları sentezlemek için enerji sektörünün alakasını çekebilir” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.