Almanya’nın Dresden Şehrinde Olağanüstü Nazi Hâli İlan Edildi

Almanya’nın Dresden şehrinde aşırı sağ fikirli eylemlerin artmasın sonucunda şehirde “Olağanüstü Nazi hâli” ilan edildi.

Almanya’nın doğusundaki Dresden kenti, aşırı sağ gruplarla alakalı problemin önemli boyutlara ulaşması sebebiyle “Olağanüstü Nazi hâli” ilan ettiğini açıkladı.

PEGIDA HAREKETİNİN KALESİ

Saksonya eyaletinin başkenti olan Dresden, uzun zamandır aşırı sağ fikirli grupların kalesi olarak dikkat çekiyor. İslam karşıtı Pegida hareketi de Dresden’de başlamıştı.

Şehir meclisi, 2025’te Avrupa Kültür Başkenti olmak için mücadele eden şehirdeki “aşırı sağ” problemini çözmek için yeni bir formül getirdi. Bu çözümü uygulamak için de olağanüstü hal ilan ettiğini açıkladı.

KARARA KARŞI OLANLAR DA VAR

Fakat bu karara karşı olanlar, şehir meclisi mensuplarının “fazla ileri gittiğini” ifade ediyor.

Almanca “Nazinotstand” olarak bilinen sözcüğü, şehir meclisi mensubu Max Aschenbach, “Bu, önemli bir problemimiz olduğu manasına geliyor. Açık demokratik toplum tehdit altında” diyerek açıklıyor.

SOL PARTİLER ÖNCÜ OLDU

Sol fikirli siyasi parti Die Partei mensubu olan Aschenbach, ilanın yapılması için aktif rol oynadı.

BBC’ye açıklamalar yapan Aschenbach, siyasetçilerin aşırı sağ eylemlere karşı net bir konum almadıklarını, bu nedenle bu adımı atmayı uygun gördüklerini ifade ediyor:

“Yaptığımız acil durum çağrısı, bu durumu düzeltmek için yapılan bir hamle. Aynı zamanda Dresden şehir meclisinde nasıl insanlarla bir arada oturuyorum, bunu görmek istedim.”

ÇÖZÜM PAKETİNİN İÇERİĞİ

Çözüm paketinde “sağ fikirli radikallerin davranışları ve yaptıkları, yükselen bir ivmede oluyor” sözlerine yer verildi ve kent sakinlerine aşırı sağcıların şiddet içerikli eylemlerinde mağdur olanlara destek vermesi, azınlıkları koruması ve demokrasiyi kuvvetlendirmesi çağrısı gerçekleştirildi.

Aschenbach, önergenin kabul edilmesinin şehir meclisinin “Nazilere karşı çıkan ve azınlıkları koruyan özgür, liberal ve demokratik topumun kuvvetlendirilmesi fikrine bağlılığını gösterdiğini” ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı