Almanya’nın Dev Bankası İflasa Doğru İlerliyor

Deutsche Bank, yeniden yapılanma ve bazı birimlerde gelirlerin azalması sebebiyle üçüncü çeyreği 832 milyon euro zararla kapattı.

Deutsche Bank’ın üçüncü çeyrek zararı, yeniden yapılanma ve bazı birimlerde gelirlerin düşmesinin etkisiyle 832 milyon euro olarak gerçekleşti.

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, yeniden yapılandırma maliyetinin etkili olması ve tahvil biriminin gelirlerinin düşmesinin etkisiyle bu yılın üçüncü çeyreğinde 832 milyon euroluk zarar açıkladı. Deutsche Bank’tan yapılan açıklamaya göre, banka, bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasalardaki yaklaşık 778 milyon euroluk beklentiye karşın 832 milyon euro zarar etti.

YENİDEN YAPILANMANIN MALİYETLERİ ETKİ GÖSTERMİŞTİ

Temmuz-eylül dönemine ait zararda, yeniden yapılanma maliyeti ve tahvil biriminde gelirlerin yüzde 13’lük düşüşü etkili oldu. 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 229 milyon euro kar açıklayan Deutsche Bank’ın, 2019’un ilk çeyreğindeki net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 artarak 201 milyon euro olarak gerçekleşmişti. Fakat banka yılın ikinci çeyreğinde piyasalardaki yaklaşık 1,8 milyar euroluk beklentiye karşın 3,15 milyar euro zarar açıklamıştı. Nisan-haziran döneminde ortaya çıkan zararda, 3,4 milyar euro tutarındaki yeniden yapılanma maliyeti etkili oldu.

NET GELİRDE CİDDİ DÜŞÜŞ

Deutsche Bank Grubu’nun bu yılın üçüncü çeyreğindeki net geliri ise 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 15 düşerek 5,3 milyar euroya geriledi. Beklenti net gelirin 5,6 milyar euro olması yönündeydi. Banka, gelirdeki düşüşüne sebep olarak bankanın hisse senedi piyasasından çıkma kararını ortaya attı.

BİNLERCE ÇALIŞAN ÇIKARILACAKTI

1870’te kurulan Deutsche Bank, 8 Temmuz’da kapsamlı yeniden yapılandırmaya giderek 2022’ye kadar 18 bin çalışanının işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı