adplus-dvertising

Almanya’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine destek

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’la bir araya gelen Almanya Başbakan Olaf Scholz, Almanya’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine desteklediğini açıkladı.
Takip et
Almanya’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine destek
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya Başbakan Olaf Scholz, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’la bir araya geldi. Almanya’da Brandenburg eyaletinde yer verilen Gransee’de bulunan Meseberg Sarayı’nda yapılan görüşmede konuşan Scholz, Almanya’nın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine desteklediğini ifade ederek, “Her iki yakın dostumuzu bu yolda desteklemeye kararlıyız. Helsinki ve Stockholm askeri ittifaka katılmak istiyorlarsa desteğimize güvenebilirler. Hükümet mensupları bunu burada oybirliğiyle yapılan görüşmelerde açıkça belirttiler” şeklinde konuştu.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla beraber Finlandiya’nın güvenlik politikalarının tamamen değiştirdiğini ve dönüşünün olmadığını söyledi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ise, “Ukrayna’ya yapılan askeri saldırı vaziyeti mühim ölçüde değiştirdi ve bu da İsveç’teki güvenlik vaziyeti üstünde dramatik bir etki oluştu” ifadelerini kullandı.

İsveç ve Finlandiya NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 13 Nisan’da İsveç’in başkenti Stockholm’de NATO üyeliğini görüşmek üzere bir araya gelmişti. Marin, Finlandiya’nın gelecek haftalarda NATO’ya mensup olup olmayacağına karar verileceğini dile getirmiş, “Süreç, oldukça hızlı olacak. Aylar değil, her şey haftalar içinde gerçekleşecek” demişti.
Finlandiya hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının sonrasında ülkenin güvenlik stratejisindeki değişikliklere ilişkin “beyaz kitap” isimli analizi 13 Nisan’da parlamentoya sunmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.