Almanya’daki seçimlere başörtüsü yasağı

Almanya’da pazar günü düzenlenen genel seçimlerde oy kullanmak için sandığa giden başörtülü bir kadına, oy kullandırılmadı. Skandal karara gerekçe olarak ise kadının başörtüsü ile “Burka yasasını” ihlal etmesi gösterildi. Genç kadın, vaziyeti alakalı makamlara şikayet ettikten sonra oyunu kullandı. Şehrin belediye başkanı ise genç kadını özür dileyerek görüşmeye davet etti.
Takip et
Almanya’daki seçimlere başörtüsü yasağı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya‘da geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde Köln yakınlarındaki Bergheim kasabasında genç bir kadının, başörtülü olması gerekçesi ile oy kullanmasına izin verilmediği gün yüzüne çıktı.

BAŞÖRTÜSÜNÜ BAHANE ETTİLER

Seçim görevlileri, 21 yaşındaki genç kadının başörtülü olduğu için oy kullanmasına izin vermedi. Karara gerekçe olarak, kadının Başörtüsü ile “Burka yasasını” ihlal etmesi gösterildi. Bunun üstüne genç kadın başörtüsünü çıkarmak istemedi ve seçim salonunu terk etti.

ŞİKAYET ETTİKTEN SONRA İKİNCİ DEFA GİDİP OY KULLANDI

TRT Haber‘de yer verilen habere göre; kadının arkadaşlarının Bergheim Belediyesi’ne haber verilmesi ardından problem aşıldı. Genç kadın ikinci defa geldiği seçim merkezinde oyunu kullanabildi. Müslüman kadına, her şeyin bir “yanlış anlaşılma” olduğu, görevlilerin başörtüsü takma ile “burka yasağını” birbirine karıştırdıkları aktarıldı.

BELEDİYE BAŞKANI ÖZÜR DİLEDİ

Bu vaziyette olan başka başörtülü seçmenlerin de olduğu söylenirken, genç kadın Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu’na başvurdu. Şehrin belediye başkanı da kendisinden özür diledi ve genç kadınla yüz yüze görüşmek isteğini iletti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.