Almanya’da Türk vatandaşları Zekeriya Öz’ü arıyor!

Almanya'da yumruklandığı iddialarının ardından birçok Türk vatandaşı FETÖ'cü firari eski savcı Zekeriya Öz'ü aramaya başladı. Ancak Zekeriya Öz'den hiç haber yok.
Takip et
Almanya’da Türk vatandaşları Zekeriya Öz’ü arıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hürriyet’ten Celal Özcan, firari eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yumruklandığı öne sürülen Almanya’nın Mannheim şehrinde söylentilerin peşine düştü.

İşte o Özcan’ın kaleminden bölgedeki Türklerin anlattıkları:

Olayın meydana geldiği yer iddialara göre Mannheim şehri. 309 bin nüfuslu Mannheim, Almanya’da Türk nüfusun yoğun olduğu şehirlerden. Şehrin tarihi meydanı Marktplatz’ın isimi “Little İstanbul” (Küçük İstanbul). Cağ kebaptan taş fırın pideye, pastaneden baklavacıya, kuyumcudan çeyiz eşyalarına kadar tamamen Türk işyerleri hakim buraya ve şehrin en canlı mahallesi burası.

YUMRUKLANDI İDDİASI

Tarihi Marktplatz yanındaki bu küçük İstanbul’un kebap restoranları o kadar meşhur ki, Frankfurt ve çevre şehirlerden Türkler akşam yemeği yemeye buraya geliyor. Şuanda burası bir Zekeriya Öz olayıyla gündemde ve ortalama iki sene önce meydana geldiği öne sürülen bir olayı konuşuyor.

İddialar şu şekilde: Zekeriya Öz yanında iki koruma ve iki FETÖ’cü işinsanıyla bir akşam bu Küçük İstanbul’a geldi. Meydana hakim İstanbul Restoran’da yemek yemek için oturdu. Fakat oradan geçen Türkler Zekeriya Öz’ü hemen tanıdı ve “Sen burada utanmadan hangi yüzle dolaşıyorsun” diyerek Zekeriya Öz’ü yumrukladı. Bu esnada orada bir Türk televizyon ekibi çekim yapıyordu. Birileri ‘Ne yapıyorsunuz, televizyon çekiyor’ diyerek uyardı. Yumruğu yiyince, burnu kanayan Zekeriya Öz yanında korumalarıyla bir başka Türk restoranına sığındı. Türk restoran sahibi rahatsız oldu ve Öz’ün adamlarıyla restoranı terk etmesini istedi. Olay polise intikal etmedi.

ŞEHİR EFSANESİ GİBİ

Mannheim’da bu söylentilerin peşine düştük. İstanbul restoran başta olmak üzere bu mahallenin meşhur restoranlarında görgü tanığı aradım. Garsonlar, aşçı ve restoranlarla konuştum. Tamamı ‘palavra’ diyor. İstanbul restoranın aşçısı “Ben burada 12 senedir çalışıyorum. Ben bu şekilde bir olaya ne tanık oldum ne de duydum” şeklinde konuştu. Aralarında işittim diyenler var. Ama kimden işittiğini hatırlamıyor yahut söylemek istemiyor. Olay bir şehir efsanesine dönüşmüş vaziyette.

İKİ YIL ÖNCE GELMİŞ

Meydanın yanındaki Lale restoranın sahibiyle konuşuyorum. Bu şekilde bir olaya tanık olmamış. Ama Zekeriya Öz iki sene önce bir kere restoranına gelmiş. Olayı şu şekilde anlattı: “Ben evdeydim. Çalışanlar aradı. Abi şuanda Kanal D’de canlı yayındayız dediler. Hemen televizyonu açtım. Baktım benim restoranı gösteriyorlar. Zekeriya Öz cam kenarında oturuyor, yanında adamlarla. Hemen işyerine telefon açtım, ‘Derhal restoranı terk etsinler’ dedim. Gitmişler. Bir daha da ne gördüm ne rastladım.”

O VATAN HAİNİNİ GÖRSEK…

Mannheim yakınlarında Ren Nehri kenarındaki Speyer’de lüks bir villada kaldığı öne sürülen Zekeriya Öz, iddialara göre şuanda daha fazla Köln’e takılıyor. Şehirde Türk restoran ve kafelerine, Fatih Camisi’ne gittim ve “Zekeriya Öz burada yaşıyormuş, haberiniz var mı” diyerek sordum. Hemen tamamı, “Abi o vatan hainini görsek, senden önce biz hallederiz” dediler. Bir döner kebap büfesi çalışanı “Biz de basından okuyoruz. Belki buraya gelmiş döner yemiştir. Ama ben simasını bile tanımıyorum” şeklinde konuştu.

VİLLADA MI SAKLANIYOR?

Mannheim’ın Küçük İstanbul mahallesinde konuştuğumuz Türkler, firari Zekeriya Öz’ün buraya geldiğini duyduklarını, fakat kendi gözleriyle görmediklerini belirtiyor. Hemen tamamı ‘Speyer’de bir villada kalıyormuş’ diyor. Hatta biri “Villa öyle sıkı korunuyormuş ki, kimse villaya yanaşamıyor. Hemen polis geliyor” şeklinde konuştu. Speyer’e gidip Türk basınında da daha önce geniş yer verilen Ren nehri kenarındaki Hafenstrasse caddesi üstünde nehre bakan bu villalara baktım. Nehirde yatlar var. Villaların pencere ve balkonları nehre nazır. Ama ne koruma var ne polis. Speyer Mannheim’dan ortalama 30 km uzaklıkta. Burası Almanya’nın en eski şehirlerinden. Şehirdeki tarihi mimari ve abidevi kiliseler tarihi zenginliğini simgeliyor. Bu şehirde oldukça az Türk yaşadığı için Zekeriya Öz’ün buraya yerleştirildiği belirtiliyor.

‘SAKLAYAN DA FETÖ’CÜ’

FETÖ’nün firari savcısı Zekeriya Öz’ü Almanya’daki villasında ağırladığı öne sürülen emekli pilot Albay Fatih Durmuş da FETÖ zanlısı çıktı. Hürriyet’in edindiği bilgilere göre Fatih Durmuş ile ilgili Bursa’da FETÖ mensubu olduğu iddiasıyla açılan bir soruşturma bulunuyor. Alınan bilgilere göre ilişkilerinin deşifre olmasının sonrasında Zekeriya Öz, Fatih Durmuş’un villasından bir müddet önce taşındı. Sözcü Gazetesi yazarı Aytunç Erkin, 6 Haziran’daki köşe yazısında Fatih Durmuş’un kurmaylık eğitimindeyken 5 Aralık 2006’da rahatsızlığı sebebiyle emekli olduğunu yazmıştı. İddialara göre, emekli Pilot Albay Fatih Durmuş, önce ABD’ye sonrasında da Almanya’ya gitmiş ve bu ülkede İstikbal Mobilya’nın temsilciliğini almıştı. Fatih Durmuş’un 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi önce mart ayında Türkiye’ye geldiği ve Akıncı Üssü darbe girişimi davasında yargılanan Hava Güçleri Merkezi Amiri Kurmay Albay Devrim Orhan ile görüştüğü de iddialar arasında…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.