adplus-dvertising

Almanya’da siyasi suç oranı yüzde 23 arttı

Almanya Federal Kriminal Polis Dairesi’nin (BKA) verilerine göre, Almanya’da 2020 senesine kıyasla geçtiğimiz yıl siyasi suçlarda yüzde 23 artış olduğu gözlemlendi.
Takip et
Almanya’da siyasi suç oranı yüzde 23 arttı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da Covid-19 salgının etkisi ile siyasi suçlarda artış kaydedildi. Almanya Federal Kriminal Polis Dairesi’nin (BKA) verilerine göre, Almanya’da 2020 senesine kıyasla geçtiğimiz yıl siyasi suçlarda yüzde 23 artış olduğu gözlemlendi. BKA, 2020’de yıl siyasi nedenli 44 bin 692, geçtiğimiz yıl ise siyasi nedenli 55 bin 48 suç kaydedildiğini aktardı.

Siyasi suçlar arasında en fazla artışın yüzde 147’lik oranla polisin belirli bir ideolojiye atfetmediği suçlar olduğu ifade edilerek, 21 bin 339 siyasi suçun herhangi bir ideolojiyi desteklemeyen zanlılar tarafından işlendiği aktarıldı.

Uzmanlar bu artışı, öbür faktörlerin yanı sıra daha fazla Covid-19 politikasına karşı protestolarla bağlantılı olduğunu iddia etti.

Devlete karşı işlenen siyasi suçlar yüzde 51 arttı

Geçtiğimiz sene bir önceki seneye göre devlete ve temsilcilere karşı işlenen suçların sayısında da keskin bir artış olduğu kaydedildi. Devlete ve temsilcilere karşı işlenen 14 binden fazla siyasi suç kayıtlara geçerken, bu suç sayısı 2020’ye oranla ortalama yüzde 51’lik bir artış gösterdi. Kamu görevlilerine yahut seçilmiş görevlilere karşı işlenen suçların neredeyse 4’de 3’ünün herhangi bir ideolojiyi desteklemeyen zanlılar tarafından işlendiği aktarıldı.

Sağ ideolojiye dayalı siyasi suçlar ön planda

En fazla siyasi suçun, 21 bin 964 vakayla sağ ideolojiye sahip zanlılar tarafından işlendiği söylendi. Sağ ideolojiye sahip zanlılar tarafından işlenen siyasi suçlarda geçtiğimiz yıl 2020’ye kıyasla yüzde 7’lik bir azalma olsa da, düşüşe karşın sağ ideoloji kaynaklı suçlar siyasi suçlarda en büyük grubu yaratmaya devam etti.

Sol ideolojiye sahip zanlılar tarafından işlenen siyasi suçlarda geçtiğimiz yıl 2020’ye kıyasla yüzde 7,8 oranında azalma olurken, geçtiğimiz yıl sol ideolojiye sahip zanlılar tarafından 10 bin 113 siyasi suçun kayıtlara geçtiği aktarıldı.

Almanya’daki Filistinlilerin İsrail’i protesto etmesi ve benzeri dış politika kökenli siyasi suçlarda geçtiğimiz yıl 2020’ye kıyasla yüzde 13,5 artışla, bin 153 suç kayıtlara geçti. Radikal kesimler tarafından işlenen siyasi suçlarda ise geçtiğimiz yıl 2020’ye kıyasla yüzde 0,4 artış meydana geldiği ve 479 suçun kayıtlara geçtiği ifade edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.