adplus-dvertising

Almanya’da Ren Nehri’nin su seviyesinde ciddi düşüş

Almanya’yı etkisi altına alan aşırı sıcak hava dalgasının yol açtığı kuraklık sebebiyle Ren Nehri’nin su seviyesinde mühim ölçüde düşüş meydana geldi. Ülkenin kritik öneme sahip ulaşım yollarından olan nehir taşımacılığı da sekteye uğradı.
Takip et
Almanya’da Ren Nehri’nin su seviyesinde ciddi düşüş
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da aşırı sıcakların yol açtığı kuraklık, Ren Nehri’ni de vurdu. Almanya Federal Hidroloji Enstitüsü (BfG) Uzmanı Bastian Klein, Ren Nehri’ndeki su seviyesinin ciddi boyutta azaldığını açıkladı. Normalde yaz sonu ve sonbaharda su çekilmesinin meydana geldiğini ifade eden Klein, ilerleyen haftalarda nehrin su seviyesinin daha da düşeceği konusunda uyarıda bulundu.

Almanya’da nehir taşımacılığı aksadı

Bin 233 kilometre uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun nehirlerinden biri olan ve taşımacılık açısından kritik öneme sahip Ren Nehri’ndeki su seviyelerinin düşüşü taşımacılığı da sekteye uğrattı. Gemiler ilerleyebilmek için yük indirmek mecburiyetinde kaldı. Nehrin geçtiği Heinland-Pfalz eyaletine bağlı Kaub şehrinde su seviyesi Cuma günü 40 santimetreye kadar geriledi. Gemilerin tam yüklü olarak yola çıkabilmesi için su seviyesinin ortalama 1.5 metre olması gerekiyor. Su Yolları ve Denizcilik İdaresine göre bu oran önümüzdeki günlerde de düşmeye devam edecek.

Nehirlerde kömür taşımacılığı yapılamıyor

Nehirdeki su seviyesinin düşüşü kömürün taşınması da zorlaştırdı. Su seviyesinin düşüşüyle taşınması gereken yükün birçok gemi arasında dağıtılması, nakliye maliyetini arttırdı. Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Moskova’ya uygulanan yaptırımların sonrasında enerji tedariki konusunda büyük problemler meydana gelen Almanya’da enerji santralleri için kömürün gemilerle nehirden taşınması planlanıyordu. Fakat düşük su seviyesi, kömürün taşınmasını önlediği için enerji santrallerine giden kömür demiryolu ile taşınacak.

Tahıl depoları dolup taştı

Ren Nehri’ndeki düşük su seviyesi tahılı da olumsuz etkiledi. Raiffeisen Derneğinden yapılan açıklamada, hasadın bitiminden kısa bir müddet önce ülkenin güneyindeki depolama alanlarının dolması sebebiyle hasadın öbür bölgelerdeki depolara taşıması gerektiği, fakat bu işlemin şu an gerçekleştirilemediği duyuruldu.
Nehirde taşımacılık yapan bir gemi ile tek seferde bin ton tahıl taşınabilirken, aynı orandaki tahılı kara yolu ile 40 kamyon taşıyabiliyor.

Henüz yağış beklenmiyor

Ren Nehri’ndeki su seviyesinin düşük olmasının sebebinin kuraklık olduğunu belirten uzmanlar, 5 günlük düzenli yağışın nehirdeki su seviyesini mühim ölçüde arttıracağını belirtirken, henüz yağışa yol açacak alçak basınç alanının olmadığını ifade ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.