Almanya’da maske takma zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor!

Almanya’da koronavirüs salgınında vaka sayısındaki düşüşün sürmesi, maske zorunluluğuna ilişkin münakaşaları tekrardan gündeme taşıdı. Almanya Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, maske takma zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik Alman medyasına değerlendirmelerde bulundu.
Takip et
Almanya’da maske takma zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının azalmasının sonrasında maske takma zorunluluğunun kaldırılması tartışılıyor.

Alman Hükümet Sözcü Yardımcısı Martina Fietz, Berlin’de gerçekleştirilen basın toplantısında, ülkede vaka sayılarının düşmesinden memnuniyet işittiğini söyleyerek geçmişte alınan Kovid-19 önlemlerinin yavaş yavaş kaldırılması gerektiğini ifade etti.

Fietz, fakat önlemlerin hızlı kaldırılması konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak bunun maske takma mecburiyeti için de geçerli olduğunu kaydetti.

Toplantıya katılan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Hanno Kautz, Sağlık Bakanı Spahn’ın maske takma zorunluluğunun kademeli olarak kaldırılabileceğini ifade ettiğini aktararak buna öncelikle açık havada başlanması gerektiğini söyledi.

Kautz, bu konudaki kararı bölgelerdeki mevcut vaka sayısının vaziyetine göre eyaletlerin almasını istedi.

Adalet Bakanı Christine Lambrecht de eyaletlerin maske takma mecburiyetini gözden geçirmelerini talep etti. Lambrecht açıklamasında, “Eyaletlerdeki yetkililer, insidans değerinin düşmeye devam etmesi halinde maske zorunluluğunun ölçülü bir uygulama olup olmadığını titizlikle gözden geçirmeli. Geçtiğimiz aylarda virüsün daha fazla iç mekanlarda bulaştığını öğrendik” ifadelerini kullandı. Bakan bunun öğrencilerin maske takmak mecburiyetinde olduğu okullar için de geçerli olduğunu söylemişti.

Lauterbach, bu sebeple açık havada maske takmanın koşul olmadığını ifade etti. Uzman, mesafe kurallarına uymanın halen çok mühim olduğunu, bunun Avrupa Şampiyonası maçlarının izlendiği restoran ve barlar için de geçerli olduğunu kaydetti. Lauterbach, “İnsanların dar alanlarda beraber maç izlememesi lazım” şeklinde konuştu.

Alman Öğretmeler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger ise ülke basınına yaptığı açıklamada, okullarda maske zorunluluğunun hızlı bir biçimde kaldırılmasına karşı uyarıda bulunarak virüsün henüz kaybolmadığını vurguladı.

Meidinger, bundan dolayı özellikle ders esnasında çok dikkatli olunması gerektiğini ifade ederek maske mecburiyetini ve düzenli bir biçimde testlerin uygulanmasına bu eğitim senesinde devam edilmesini talep etti.

TEPKİ ÇEKTİ: ÜZÜCÜ

Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder de aşıların yanında maskelerin Kovid-19 ile mücadelede en etkili araç olduğunu söyledi. Söder, federal hükümet yetililerinin maske zorunluluğunun kaldırılabileceğine yönündeki açıklamalarını eleştirerek “Bu konuda hiçbir yetkisi olmayan federal hükümetin bu alanda eyaletlere teklifte bulunması üzücü.” değerlendirmesinde bulundu.

Bavyera eyaletinde şuanlık maske zorunluluğunun kaldırılmayacağını vurgulayan Söder, geçmişte önlemlerin hızlı kaldırılmasının hata olduğunu belirterek FFP maske mecburiyetini Kovid-19 ile mücadelede bir başarı olarak niteledi.

Almanya’da toplu taşıma araçları ve mağazalar gibi kapalı alanlarda ve mesafe kuralına uyulmasının mümkün olmadığı cadde ve meydanlarda maske takma mecburiyeti bulunuyor.

Robert Koch Enstitüsünden (RKI​​​​​​​) yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 549 kişiye Kovid-19 tanısı konulmasıyla ülkede toplam vaka sayısı 3 milyon 715 bin 518’e çıktı. Virüs sebebiyle son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı 10 artışla 89 bin 844’e yükseldi. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı da 16,6 olarak belirlendi Aşılama kampanyasında da halkın yüzde 48,4’üne Kovid-19 aşısının ilk dozu, yüzde 26,2’sine de ikinci dozu uygulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.