Almanya’da emekli askerler darbe planı yaptı!

Avrupa arka arkaya gelen darbe haberleriyle çalkalanıyor. Fransa'dan sonra şimdide Almanya için ortaya atılan iddialar ülke gündemini karıştırdı. Binlerce emekli askerin Berlin'de ayaklanma hazırlığında olduğu ve darbe planı yaptıkları anlaşıldı.
Takip et
Almanya’da emekli askerler darbe planı yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“Alman halkını koruyacağımıza ant içtik. Halkımızın şuanda bize ihtiyacı var. Bu hükümeti devirmemiz gerekiyor”

Bu sözler, Almanya’da kimliği verilmeyen bir emekli askere ait. Alman basınında çıkan haberlere göre, emekli ve eski askerlerden oluşan 13 bin kişilik bir grup, mesajlaşma uygulaması Telegram üstünden bir araya geldi. Merkel hükümetinin koronavirüs salgını tedbirlerine karşıt olan grup, başkent Berlin’de gerçekleştirilen gösterilere sızıp, darbe yapmayı planladı.

Emekli asker grubunda “Reichbürger” adlı aşırı sağcı grubun mensupları de bulunuyor. Eski general ve albayların da parçası olduğu grubun içinde aşırı sağcı “Alternative Fur Deustchland” partisi mensupları de var.

Güvenlik uzmanları, gruptaki yazıları araştırmaya aldı. İsmi gizli tutulan üst düzey emekli askerlerin bazı ifadelerini kamuoyuyla paylaştı.

Yazışmalarda “Savaşa gitmiyoruz. Savaşın tam ortasındayız” ve “Başkenti kuşatma çemberi altına alarak sonuna kadar savaşmamız gerekiyor” gibi ifadeler dikkat çekti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.