adplus-dvertising

Almanya’da çocuk parası tartışması

Alman politikacılar, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Almanya’ya gelen ve çalışmayan AB vatandaşlarının ilk 3 ay boyunca çocuk parası alabileceği yönünde kararına tepki gösterdi.
Takip et
Almanya’da çocuk parası tartışması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı’nın Almanya’ya gelen ve çalışmayan AB vatandaşlarının ilk 3 ay boyunca çocuk parası alabileceği yönünde karar alması münakaşalara neden oldu. Eski kanunlara göre, Almanya’ya başka bir AB ülkesinden gelenler, yalnızca Almanya’da çalıştıkları takdirde çocuk parası için başvuru edebiliyorlardı. Fakat Almanya’ya gelen üç çocuklu Bulgaristan vatandaşı bir kadının çocuk parası almak için Avrupa Adalet Divanı’na açtığı dava neticesinde bu kanun değişikliğe uğradı.

Politikacılar karara tepkili

Alınan kararla beraber özellikle Romanya ve Bulgaristan gibi aylık yaklaşık gelirin düşük olduğu AB ülkelerinden, bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyecek çok sayıda çocuklu ailenin 3 aylığına Almanya’ya gelmesinden endişe ediliyor. Hristiyan Demokratlar (CDU), bu kararın ülkedeki sosyal sistemin suiistimal edilmesine yol açacağını ve ‘çocuk parası turizmi’ yaratacağını ifade ediyor.

CDU iç politika sözcüsü Christoph de Vries, kararın çocuk yardımı turizmi riskini taşıdığını belirtti. Federal hükümetten bu şekilde bir şeyin olmasını engelleyen, yasal olarak güvenli bir çözüm bulmasını talep eden Vries, “AB’de hareket özgürlüğünün temel fikri, daha çekici sosyal haklar talep etmeye değil, öbür AB mensup ülkelerinde işçi çalıştırmaya dayanmaktadır” şeklinde konuştu. Bir öbür CDU’lu politikacı Dennis Radtke de devletin sosyal dolandırıcılara karşı tutarlı adımlar atması gerektiğini belirtti.

Almanya’da 3 yaşından büyük 3 çocuk için aileye üç aylık çocuk parası olarak ortalama 2000 euro veriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.